17 czerwca Muzeum Hutnictwa w godz. 12.00-20.00 zaprasza na INDUSTRIADĘ. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się pod hasłem „Sztuka przemysłu”. Z tej okazji w chorzowskie muzeum przygotowało 80 wydarzeń, w tym niemal 40 warsztatów, 13 wycieczek przewodnikiem (6 z nich specjalnie dla rodzin z dziećmi) oraz 9 wizyt w dwóch działających w sąsiedztwie zakładach
17 czerwca Muzeum Hutnictwa w godz. 12.00-20.00 zaprasza na INDUSTRIADĘ. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się pod hasłem „Sztuka przemysłu”. Z tej okazji w chorzowskie muzeum przygotowało 80 wydarzeń, w tym niemal 40 warsztatów, 13 wycieczek przewodnikiem (6 z nich specjalnie dla rodzin z dziećmi) oraz 9 wizyt w dwóch działających w sąsiedztwie zakładach przemysłowych. Wszystkie wydarzenia organizowane będą pod wspólnym hasłem – Hutnictwo to sztuka!
Przedstawienia przemysłu znajdziemy niemal w każdej z dziedzin sztuki. Związki między nimi są powszechne, choć na co dzień często niedostrzegane. Nie inaczej jest w przypadku hutnictwa. Na przykład huta i poezja. Kto by pomyślał, że to dobrana para! Przywołany w tytule tekstu fragment wiersza Józefa Czechowicza niech będzie tego dowodem.
– Jestem przekonany, że przygotowany przez nas program odkryje wiele więcej takich zaskakujących historii, a dzięki nim wciągniemy uczestników INDUSTRIADY w sam środek hutniczego żaru. – zachęca Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.
Z Hutą Królewską na terenie, której działa Muzeum związany jest słynnym obraz Walcownia żelaza namalowany przez Adolpha von Menzla. Obraz ten przedstawiający królewskohuckich walcowników przy pracy ma też swój podtytułu – WSPÓŁCZEŚNI CYKLOPI. Wyobrażenie to stało się inspiracją do gry terenowej pod tym samym tytułem, która odbędzie się w dniu INDUSTRIADY. Złożoność barw i kolorów można będzie odkryć podczas warsztatów TAJEMNICE KOLORÓW UKRYTE W ROŚLINACH, HUTNICZA PALETA BARW, czy GRAFICZNE DZIEŁA SZTUKI. Z kolei techniczny i architektoniczny kunszt industrialu przybliżą uczestnikom warsztaty z wykorzystaniem miedzi i drewna zatytułowane WSPÓŁCZESNE MOJRY. PRACOWNICE I PRACOWNICY WYDZIAŁU ELEKTRYCZNEGO HUTY oraz MAJSTER CHALLENGE – warsztaty konstrukcyjno – budowlane połączone z animacjami. Festiwal zakończy się mocnym uderzeniem. O 19:00 zaplanowano koncert grupy perkusyjnej WALIMY W KOCIOŁ Jak to zwykle na hucie – będzie moc i hałas.
Podczas INDUSTRIADY na terenie Muzeum obowiązywać będzie jeden wspólny bilet na wszystkie wydarzenia w cenie specjalnej 10 zł (bilety ulgowe 5 zł, dzieci do 7. r. życia wchodzą za darmo). Bilet do nabycia on-line: bilety.muzeumhutnictwa.pl/ lub w kasach placówki.
Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32 704 96 31 (czynny wyłącznie w godzinach pracy Muzeum). Szczegóły: muzeumhutnictwa.pl
Źródło: Informacja prasowa