Reklama:


Radni zabezpieczyli środki na budowę stadionu Ruchu Chorzów. Prezydent jasno o przyszłości miasta

Radni zabezpieczyli środki na budowę stadionu Ruchu Chorzów. Prezydent jasno o przyszłości miasta
Czy nowy obiekt ostatecznie powstanie w Chorzowie?fot. archiwum

Kolejny krok w kierunku budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów stał się faktem. Środki na ten cel zostały zabezpieczone przez miasto.

Sprawa budowy nowego obiektu 14-krotnego Mistrza Polski nabrała w ostatnich miesiącach rozpędu. Rząd naszego kraju na czele z premierem Mateuszem Morawieckim zapewnił, że udzieli wsparcia w realizacji tej inwestycji w kwocie 100 mln zł. Przysłowiowa piłka znalazła się zatem po stronie władz Chorzowa, od których zależało to, czy miasto pokryje drugą część tej inwestycji. Samorządowcy niemal natychmiast zadeklarowali, że tak się stanie, a wszystko miało potwierdzić się podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta.

Radni zgodni w wyborze

Wspomniane obrady rozpoczęły się wczoraj o godzinie 16.00. Radni mieli do podjęcia decyzję odnośnie zabezpieczenia środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wiele osób zdziwiła kwota, która pojawiła się w zapisach, bowiem wyniosła ona 395 295 414,69 zł.

W trakcie sesji taki stan rzeczy szczegółowo wyjaśnił Marcin Mańka – prezes spółki ADM Serwis, która odpowiada za realizację inwestycji, a jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Ruchu Chorzów, a także dyrektor operacyjny Piotr Małecki. Na wspomnianą sumę składają się bowiem: kredyt w wysokości 109 mln zł, którego koszt według przeprowadzanej symulacji wyniesie 102,3 mln zł. 129,5 mln zł zostanie przeznaczone na zabezpieczenie funkcjonowania stadionu na okres 10 lat, 48,9 mln zł, to podatek VAT od nakładów inwestycyjnych, natomiast końcowe 4,5 mln zł, to koszt zarządzenia procesem inwestycyjnym.

– Miasto nie wybrało jeszcze banku, który udzieli kredytu. Będziemy teraz zbierać oferty i wybierzemy najlepszą – tłumaczył Marcin Mańka. – Kredyt zostanie rozłożony na 15 lat, a jego spłata rozpocznie się w 2027 roku – dodaje.

Ostatecznie w głosowaniu wszyscy obecni na sali radni byli zagłosowali za podjęciem uchwały.

Spółka kompletuje wniosek do rządowego programu

Jednocześnie w dalszym ciągu trwa przygotowanie wniosku do rządowego „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – Edycja 2023”, w ramach którego miasto ma otrzymać obiecane wsparcie. Jak przekonuje Marcin Mańka wszystko jest na dobrej drodze. Wniosek musi zostać złożony zarówno elektronicznie jak i papierowo. Jedną z ostatnich rzeczy do przygotowania jest umowa dzierżawy pomiędzy spółką a miastem.

– Umowę podpiszemy najprawdopodobniej 23 czerwca i to pozwoli nam na skompletowanie i złożenie wniosku – wyjaśnia prezes ADM Serwis.

Nabór wniosków trwa do końca czerwca, natomiast rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na koniec września br.

Prezydent jasno przedstawia przyszłość miasta

Podjęcie decyzji o zabezpieczeniu środków i potencjalne rozpoczęcie inwestycji z pewnością będzie miało wpływ na funkcjonowanie miasta. O tę kwestię także został zapytany na wczorajszej sesji prezydent Andrzej Kotala, który udzielił jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie.

– Budowa pociągnie za sobą rezygnację z niektórych planowanych inwestycji – powiedział prezydent. – Mówiąc wprost, nie będzie innych inwestycji w najbliższych latach – dodał po chwili.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości