Reklama:


Igrzyska Europejskie na Stadionie Śląskim. Pierwsze medale dla Polski (zdjęcia)

Igrzyska Europejskie na Stadionie Śląskim. Pierwsze medale dla Polski (zdjęcia)
Ewa Swoboda wygrała bieg na 100 m, zgarnęła 16 pkt. dla Polski w Drużynowych ME i zdobyła złoty medal Igrzysk EuropejskichFot. Tomasz Kasjaniuk/Polski Związek Lekkiej Atletyki

Na Stadionie Śląskim od kilku dni odbywają się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, wchodzące w skład Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W piątek do rywalizacji przystąpili Polacy, startujący w Dywizji I DME.

Już od 20 czerwca „Kocioł Czarownic” jest areną zmagań lekkoatletów w Drużynowych Mistrzostwach Europy. W pierwszych trzech dniach prezentowali się zawodnicy z krajów plasujących się w niższych dywizjach (II i III). Od piątku do niedzieli trwa rywalizacja w Dywizji I – z udziałem 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu, w tym Polski. Biało-Czerwoni bronią tytułu wywalczonego przed dwoma laty, także na Stadionie Śląskim.

Mistrzostwa odbywają się w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Lekkoatleci walczą więc o punkty dla drużyny (w DME), a także o medale indywidualnie (w IE). W piątek trzy Polki stanęły na podium mistrzostw, zaś dwie sięgnęły po medal igrzysk.

Bohaterką dnia została Ewa Swoboda. Najszybsza Polka była jedną z faworytek biegu na 100 m i sprostała tej roli. Wygrała z wynikiem 11,09 s, bijąc rekord Drużynowych ME i zdobywając złoto Igrzysk Europejskich.

– Wykonałam plan, jestem z siebie bardzo zadowolona. To 11,09 może być, ale najważniejsze tutaj jest to, że wygrałam i zebrałam szesnaście punktów dla drużyny. Strasznie się stresowałam. To duża odpowiedzialność, startujemy dla reprezentacji. Jak zrobię falstart, to sama nie pobiegnę, ale zero punktów dla drużyny to przypał – powiedziała Swoboda cytowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Srebro IE oraz 15 punktów dla Polski w DME zdobyła Natalia Kaczmarek. W biegu na 400 m Polka (z czasem 50,34 s) ustąpiła jedynie znakomitej Holenderce Femke Bol, która jako jedyna złamała granicę 50 sekund (49,82 s).

– Chciałam pobiec szybciej, ale się nie udało. Mogło być pierwsze miejsce, ale tutaj biega się głównie dla drużyny i czas trochę schodzi na drugi plan. Ciężko było dziś wygrać z Femke Bol. Jest piętnaście punktów dla reprezentacji, to jest ważne – przyznawała Kaczmarek.

Na podium w zmaganiach Dywizji I Drużynowych ME uplasowała się także Malwina Kopron, która w rzucie młotem uzyskała wynik 71,18 m. Nie zdołała jednak wywalczyć medalu Igrzysk Europejskich, bo w niższych dywizjach dwie zawodniczki posłały młot dalej od niej.

Wśród panów czwarte lokaty w DME zajęli: Dominik Kopeć w biegu na 100 m (10,21 s) oraz Piotr Lisek w skoku o tyczce (5,80 m).

Po pierwszym dniu drużynowej rywalizacji Biało-Czerwoni (127 pkt.) są na trzecim miejscu. Prowadzą Włochy (141 pkt.), przed Wielką Brytanią (131,5 pkt.). Polaków ściga Holandia (125 pkt.).

W sobotę na Stadionie Śląskim rywalizować będą m.in. młociarze, z liderem światowych tabel Wojciechem Nowickim na czele. Ich konkurs będzie pierwszym akcentem zawodów (godz. 15.10). Natomiast sobotnią cześć rywalizacji zakończą biegi sztafetowe 4×100 m kobiet i mężczyzn (godz. 18.40 i 19.00).

Zobacz zdjęcia z piątkowych zawodów na Stadionie Śląskim (Fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości