Reklama:


Jak zregenerować swoje serce? 5 kroków dla zdrowia i witalności

Jak zregenerować swoje serce? 5 kroków dla zdrowia i witalności

Serce jest niewątpliwie najważniejszym mięśniem w organizmie człowieka. Niezmordowanie pompuje krew, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek i narządów. Choć jest znacznie bardziej wytrzymałe niż inne ludzkie mięśnie, także i ono z czasem się zużywa. Stresy, choroby, nałogi, nieprawidłowa dieta czy brak aktywności fizycznej – wszystkie te czynniki osłabiają mięsień sercowy i mogą prowadzić do jego uszkodzeń i degeneracji. Jak można poprawić stan swojego serca i pomóc w jego regeneracji?

1. Ogranicz nałogi

Palenie tytoniu, alkohol, duże ilości kawy, a nawet mocna herbata – wszystko to zmusza serce do wytężonej pracy, podnosząc ciśnienie tętnicze krwi i zwiększając liczbę uderzeń na minutę. Dodatkowo substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym i etanol, obecny w napojach alkoholowych, działają na serce toksycznie, niszcząc komórki mięśnia sercowego. Dlatego pierwszym krokiem do zdrowego serca jest porzucenie lub co najmniej ograniczenie nałogów.

2. Dieta dla serca

Od dawna wiadomo, że dieta ma duży wpływ na układ krążenia i serce. Zwykle mówi się o jej negatywnym oddziaływaniu i przyczynianiu się do takich dolegliwości jak miażdżyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa, jednak odpowiednio zbilansowana dieta pomaga utrzymać mocne serce

Dieta dla serca powinna zawierać wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które można znaleźć w tłustych rybach morskich (np. dorszu), oleju rzepakowym, lnianym, sojowym i oliwie z oliwek. Warto również zwrócić uwagę na ograniczenie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i przyczynia się do nadciśnienia, a białe pieczywo zamienić na pełnoziarniste.

3. Wstań z kanapy

Nie trzeba wyciskać ostatnich potów na siłowni ani biegać maratonów. Serce będzie wdzięczne za regularne spacery, jogę czy przejażdżkę na rowerze. Ruch na świeżym powietrzu pozwoli odpowiednio dotlenić i ukrwić wszystkie tkanki – także mięsień sercowy, który dzięki temu będzie lepiej odżywiony. Trzeba pamiętać jednak, że w przypadku występowania dolegliwości sercowych intensywność i rodzaj aktywności warto najpierw skonsultować z lekarzem.

4. Relaksuj się

Stres, zwłaszcza przewlekły, ma katastrofalny wpływ na układ krążenia. Może przyczyniać się do choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, a nawet zawału. Wysoki poziom stresu zaburza równowagę autonomicznego układu nerwowego, prowadząc do zaburzeń rytmu serca lub zmian w układzie elektrycznym. Dlatego warto zadbać o odpowiedni relaks dla zdrowia serca. Można to zrobić np. słuchając muzyki, czytając książkę czy oglądając film.

5. A może zioła?

W staraniach o poprawę stanu serca warto przyjrzeć się ziołom. Na uwagę zasługuje zwłaszcza głóg, którego kwiatostany i owoce zawierają korzystne dla serca flawonoidy, min. witeksynę, hiperozyd, rutynę i procyjanidyny. Regularne przyjmowanie głogu wpływa tonizująco na pracę serca i poprawia jego siłę, oraz częstotliwość skurczy.

Korzystny wpływ na serce ma także wyciąg z ziela jemioły, które również bogate jest we flawonoidy. Składniki w nim zawarte oddziałują bezpośrednio na śródbłonek naczyń krwionośnych, zmniejszając opór naczyniowy, co poprawia przepływ krwi i obniża ciśnienie tętnicze.

Bibliografia

  1. Surma, Stanisław, and Krzysztof Narkiewicz. „Palenie papierosów a ryzyko nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia. Przegląd literatury i badań klinicznych.” Choroby Serca i Naczyń 19.3 (2022): 93-107.
  2. Jędras, Marek. „Alkohol a mięsień serca.” Kosmos 61.1 (2012): 151-158.
  3. Bąkowska, Weronika, and Damian Skrypnik. „Dietoterapia w chorobie niedokrwiennej serca.” Forum Zaburzeń Metabolicznych. Vol. 11. No. 1. 2020.
  4. KOŚMICKI, Marek. Stres psychospołeczny jako czynnik ryzyka choroby wieńcowej. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, vol. 5, no 6, p. 28-37.
  5. KRÓL, Dominika. Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.))–cenną rośliną leczniczą. Postępy Fitoterapii, 2011, vol. 2, p. 122-126.
  6. NOWAK, Gerard. Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca. Herba polonica, 2009, vol. 55, no 2, p. 100-120

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości