Reklama:


Trzy wyjątkowe wycieczki po Chorzowie w ramach Święta Metropolii

Trzy wyjątkowe wycieczki po Chorzowie w ramach Święta Metropolii

1 i 2 lipca będziemy obchodzić urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji, we wszystkich 41 gminach tworzących GZM, organizowany jest festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. Trzy z nich odbędą się w Chorzowie. 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzona została na obszarze konurbacji górnośląskiej 1 lipca 2017. W tym roku obchodzić będziemy zatem jej szóste urodziny. Będzie to okazja, by wziąć udział w wyjątkowych wyprawach, które pozwolą poznać nasz region w niecodzienny sposób. Trzy wycieczki organizowane są na terenie Chorzowa. 

Sztuka na łące – 1.07, godz. 10, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Wycieczka połączona będzie z warsztatami malarskimi (malowanie przy sztalugach farbami olejnymi, temperą, akrylami i akwarelą) i poplenerową wystawą, która będzie udostępniona wszystkim zwiedzającym Skansen. Zabawa będzie polegała na wykonaniu zadań (m.in. gospodarskich) oraz odnalezieniu wśród eksponatów chorzowskiego Skansenu (m.in. takich, które nie znajdują się na szlaku oferowanych wycieczek): kapliczek, rzeźb, malunków, makatek, czyli sztuki ludowej i sakralnej, które będą inspiracją dla uczestników mikrowycieczki podczas plenerowych warsztatów malarskich będących zwieńczeniem wyprawy.

Z prac, które powstaną podczas pleneru – 2 lipca br., w trakcie „Święta Miodu”, zostanie zaprezentowana robocza wystawa na terenie Skansenu.

Tajemnice Teatru – 1.07, godz. 10:00, 11:30, 13:00, Teatr Rozrywki

W czasie zwieszania zobaczyć będzie można miejsca, pomieszczenia i zbiory, do których na co dzień osoby z zewnątrz nie mają dostępu: magazyn kostiumów i „pokój kostiumów zastrzeżonych”, w którym zgromadzone są stroje nie podlegające żadnym przeróbkom ze względu na historyczną wartość teatralną, rekwizytornia, aktorskie garderoby. Świetną atrakcja będą okazje rozmowy z osobami wykonującymi niecodzienne profesje: kostiumografem, garderobianą, scenografem, rekwizytorem, inspicjentem, charakteryzatorem.

Będzie też możliwość wziąć do ręki profesjonalny scenariusz z rozpisanymi scenami i zapiskami reżysera, zobaczyć peruki aktorów. Na ochotnikach spośród uczestników wycieczki zostaną wykonane profesjonalne charakteryzacje do przedstawień. Pokaz charakteryzacji będzie połączony z użyciem rekwizytów, barwną opowieścią charakteryzatora o tym, jakich używa technik i preparatów, by osiągnąć efekt spektakularnej metamorfozy.

W rytmie młotów – 2.07, godz. 10:00, 11:30, 13:00, Muzeum Hutnictwa

Trasa spaceru obejmie przestrzenie żywego i działającego przemysłu oraz wnętrza Muzeum Hutnictwa. Przewodnikami będą kowale, którzy podzielą się tajnikami swojego rzemiosła. Finał wydarzenia to warsztaty, w ramach których będzie można wprawić w ruch narzędzia widziane oraz poznane podczas spaceru.

„Wykuj to z siebie” to opcja spaceru specjalnie dla rodzin z dziećmi. Wycieczka zakłada interaktywne formy zabaw i aktywności realizowane w przestrzeni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz na terenach po byłej Hucie „Kościuszko”. Zajrzeć będzie można w zakamarki na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przewodnikiem po „Królestwie Żelaza” stanie się prawdziwy mistrz kowal, dzięki któremu z pomocą interaktywnych narzędzi poznać będzie można sekrety zawodu kowala. Punktem kulminacyjnym zwiedzania będzie warsztat, w czasie którego uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykuć pamiątki z Muzeum Hutnictwa.

Spacery W RYTMIE MŁOTÓW odbędą się w trzech turach: 10:00, 11:30 i 13:00. Spacer WYKUJ TO Z SIEBIE (wycieczka z dziećmi) rozpocznie się o godzinie 10:00.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie KierunekGZM.pl

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości