Reklama:


Spotkania poetyckie w CIM przyciągają tłumy. Twórczość odmładza i inspiruje 

Spotkania poetyckie w CIM przyciągają tłumy. Twórczość odmładza i inspiruje 

Nie ma głośnych nazwisk, prezentacji literackich nowości, żadnych kontrowersji. Jest za to atmosfera pełna wsparcia i zrozumienia. I to wystarczy, by spotkania artystyczne przyciągały rzesze seniorów. 

Idea jest prosta: podczas spotkań wszyscy, którzy chcą, prezentują swoją twórczość przed publicznością. Można pokazać swoje obrazy czy rzeźby, zadeklamować wiersz (swój lub ulubionego poety), zaśpiewać albo zagrać na scenie. I okazuje się, że to wystarczy. 

W spotkaniu artystycznym w CIM, które odbyło się w czwartek, 29 czerwca, udział wzięło ponad 70 osób. I to i tak frekwencja niższa niż zwykle, bo podczas poprzednich spotkań uczestników było nawet 100. Poziom wystawianych dzieł jest różny – dla niektórych to przecież dopiero pierwsze wprawki, inni tworzą już od lat. Nie to jest w tym jednak najważniejsze. 

Po przejściu na emeryturę wiele osób staje przed wyzwaniem zapełnienia czasu, wcześniej poświęconego pracy zawodowej. Warto wówczas zwrócić uwagę na moc twórczości. Niezależnie od wcześniejszego doświadczenia artystycznego, twórczość może stanowić drogę do odkrywania nowych możliwości i pasji. Malowanie, rzeźbienie, pisarstwo, ale także muzyka i poezja, wszystkie te dziedziny stwarzają ogromne pole do wyrażania siebie i odkrywania piękna wokół nas – mówi Marta Jakubczyk, dyrektor Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Spotkania artystyczne w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie to przestrzeń, gdzie seniorzy mają szansę na spotkania pełne twórczości, inspiracji i wzajemnej wymiany doświadczeń. To też niejako forma podsumowania rozmaitych zajęć kreatywnych, organizowanych przez CIM. Seniorzy mogą korzystać z kursów m.in. malarstwa, rękodzieła, śpiewu czy tańca. 

Seniorzy mają możliwość spotkania się z innymi ludźmi, którzy podzielają ich zainteresowania. Można wspólnie śpiewać, grać na instrumentach, recytować wiersze, a nawet pisać swoje własne teksty i kompozycje. Ważne jest w tym wszystkim poczucie wspólnoty, wsparcia, zrozumienia – wyjaśnia Jolanta Kiolbasa, pomysłodawczyni inicjatywy.

Kolejne spotkanie artystyczne w CIM odbędzie się po wakacjach. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości