Reklama:


Marzą o rekordzie świata! W niedzielę Diamentowa Liga na Śląskim

Marzą o rekordzie świata! W niedzielę Diamentowa Liga na Śląskim
Przed rokiem Armand Duplantis pobił rekord Memoriału Kamili Skolimowskiej. Czy w niedzielę powalczy o rekord świata?Fot. Marcin Bulanda

Memoriał Kamili Skolimowskiej po raz drugi w historii znalazł się w najbardziej prestiżowym cyklu lekkoatletycznym. 16 lipca na Stadionie Śląskim wystąpi plejada gwiazd „królowej sportu”, m.in. Armand Duplantis, Ryan Crouser czy Jakob Ingebrigtsen oraz najlepsi Polacy – m.in. Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Natalia Kaczmarek, Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek.

W 2022 r. Memoriał Kamili Skolimowskiej – zawody upamiętniające mistrzynię olimpijską z Sydney w rzucie młotem – znalazł się w kalendarzu Diamentowej Ligi po raz pierwszy, w zastępstwie odwołanych mityngów w Chinach. W tym roku impreza na Stadionie Śląskim jest już pełnoprawnym członkiem najbardziej prestiżowego cyklu w lekkiej atletyce.

W niedzielę, 16 lipca, w „Kotle Czarownic” zobaczymy mnóstwo gwiazd z całego świata. Jak podkreślają organizatorzy, mityngu z taką obsadą w Polsce nigdy nie było.

W Chorzowie zobaczymy m.in. tyczkarza Armanda Duplantisa (Szwecja), kulomiota Ryana Crousera (USA) czy znakomitego biegacza na średnich dystansach Jakoba Ingebrigtsena (Norwegia). Wszyscy są aktualnymi mistrzami olimpijskimi, a Duplantis i Crouser w tym roku poprawiali rekord świata.

– Duplantis to megagwiazda, pewnie największa na świecie. Nowy Usain Bolt. Listy startowe większości z 19 konkurencji mamy na historycznym poziomie. Godnym finałów olimpijskich – zaciera ręce Piotr Małachowski, dyrektor sportowy mityngu.

Na niebieskiej bieżni Stadionu Śląskiego zaprezentują się piekielnie szybkie – Amerykanka Sha’Carri Richardson, Jamajka Shericka Jackson (obie w biegu na 100 m) oraz Nigeryjka Tobi Amusan (rekordzistka świata na 100 m przez płotki). Rękawicę rzucą im najszybsze Polki na tych dystansach – Ewa Swoboda (100 m) i Pia Skrzyszowska (100 m ppł).

W biegu na 400 m kibice trzymać będą kciuki za Natalię Kaczmarek, która przed rokiem właśnie na Memoriale Skolimowskiej po raz pierwszy w karierze złamała granicę 50 sekund (49,86 s).

Bardzo mocną obsadę będzie mieć konkurs w rzucie młotem. Zobaczymy w nim mistrza olimpijskiego Wojciecha Nowickiego i pięciokrotnego mistrza świata Pawła Fajdka. Ten ostatni nagrał przed memoriałem specjalny utwór z raperem Peją.

– To mój najważniejszy dzień w sezonie, traktuję go tak jak występy w MŚ. Dla kibiców, dla Kamili, która odeszła za wcześnie – podkreśla Fajdek.

Organizatorzy imprezy po cichu marzą o rekordzie świata na Stadionie Śląskim.

– Na wiele spraw nie mamy wpływu, m.in. nikt nie obieca, że Duplantis, Amusan albo Ryan Crouser poprawią rekord świata. Niemniej, zapraszając ich, stwarzamy sobie na to szansę. A zapewniając im godnych konkurentów, mamy gwarancję wielkiego widowiska dla kibiców. Śląski widział kiedyś takie rekordy. To nasze ciche marzenie, aby historia zatoczyła koło – podkreśla Piotr Małachowski.

W przeciwieństwie do poprzednich edycji (na które wstęp był darmowy) Memoriał Kamili Skolimowskiej jest w tym roku imprezą biletowaną. Wejściówki nadal są w sprzedaży – można je nabywać na stronie eBilet.pl (TUTAJ>>), a także w niedzielę w kasach przy Stadionie Śląskim. Ceny wahają się od 10 i 29 zł aż po 450 zł (kat. biznes).

Zawody rozpoczną się o godz. 14.00 (bramy zostaną otwarte o 12.30), zaś część Diamentowej Ligi o godz. 16.00. Szczegółowy program oraz największe gwiazdy imprezy prezentujemy na poniższych grafikach.

Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie jednym z najważniejszych sprawdzianów przed mistrzostwami świata w Budapeszcie (19-27 sierpnia).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości