Reklama:


Diamentowa Liga. Ależ to był spektakl! Kaczmarek i Swoboda skradły show (zdjęcia)

Diamentowa Liga. Ależ to był spektakl! Kaczmarek i Swoboda skradły show (zdjęcia)
Natalia Kaczmarek wygrała bieg na 400 m, a do tego znacząco poprawiła rekord życiowy!Fot. Marcin Bulanda

Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim okazał się najlepszym w tym roku mityngiem na świecie! Padło mnóstwo wartościowych wyników, w tym rekord Europy. Furorę zrobiły polskie biegaczki, a zawody oglądało 25 tys. kibiców.

Gwiazdorska obsada, bardzo wysoki poziom i znakomite wyniki – tak podsumować można 14. Memoriał Kamili Skolimowskiej. Po raz szósty z rzędu zawody odbyły się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, po raz drugi w randze mityngu Diamentowej Ligi, najbardziej prestiżowego cyklu lekkoatletycznego na świecie.

W „Kotle Czarownic” zaprezentowało się mnóstwo wybitnych postaci z całego świata. Polscy kibice podziwiali popisy gwiazd nie tylko z zagranicy. Nasi lekkoatleci także stanęli na wysokości zadania, a show skradły dwie sprinterki. Natalia Kaczmarek przed rokiem, właśnie na Memoriale Skolimowskiej, po raz pierwszy w historii złamała 50 sekund w biegu na 400 m (49,86 s). W niedzielę pobiegła jeszcze szybciej! Stoczyła porywającą walkę z Holenderką Lieke Klaver, wpadła na metę jako pierwsza i znacząco poprawiła rekord życiowy. Publiczność – zawody oglądało ok. 25 tys. kibiców – oszalała z radości.

49,48 s – tyle wynosi nowa „życiówka” Kaczmarek, a jednocześnie nowy rekord Memoriału Skolimowskiej (jeden z dziewięciu, jakie padły tego dnia). Szybciej z Polek biegała tylko legendarna Irena Szewińska (należący do niej rekord kraju ma już 47 lat i wynosi 49,28 s).

– To najlepszy mityng lekkoatletyczny na świecie. Takie wspomnienia zostają na lata – powiedziała po biegu Natalia Kaczmarek.

Ewa Swoboda od lat marzyła o złamaniu 11 sekund w biegu na 100 m. Podczas czerwcowego Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim uzyskała wynik 11,03 s. W niedzielę urwała z niego jeszcze dziewięć setnych (10,94 s) i wreszcie może pochwalić się „dziesiątką” z przodu! Do rekordu Polski Ewy Kasprzyk zabrakło 0,01 s, ale Swoboda z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa!

„Setkę” w Chorzowie wygrała Amerykanka Sha’Carri Richardson (10,76 s), druga była Jamajka Shericka Jackson (10,78 s), zaś Swoboda uzupełniła podium.

– Ja w to nie wierzę. To się nie dzieje. Bałam się odwrócić w stronę zegara i kiedy wyświetliło się 10.94 s, pomyślałam: ile?! – komentowała Ewa Swoboda.

Kibice oklaskiwali także m.in. Wojciecha Nowickiego, który wygrał konkurs rzutu młotem. Mistrz olimpijski z Tokio jako jedyny złamał granicę 80 metrów (80,02 m). Tym razem słabiej spisał się pięciokrotny mistrz świata Paweł Fajdek (73,93 m dało mu 5. miejsce).

Jak zapowiadaliśmy, organizatorzy Memoriału Kamili Skolimowskiej marzyli o rekordzie świata. Na hasło „world record” Chorzów musi jeszcze poczekać, za to fani byli świadkami rekordu Europy. Fenomenalny Norweg Jakob Ingebrigtsen zwyciężył w biegu na 1500 m z rezultatem 3:27,14 (poprzedni rekord także należał do niego i wynosił 3:27,95).

– Cieszę się, że realizuję plan. Tak właśnie śniłem o tym dniu. A rekord świata? (3:26,00 Marokańczyka Hichama El Guerrouja – przyp. red.) Spokojnie. Krok po kroku – powiedział Jakob Ingebrigtsen, mistrz olimpijski z Tokio.

Nie zawiodły także inne wybitne postaci „królowej sportu”, rekordziści świata. Armand Duplantis nie miał sobie równych w konkursie skoku o tyczce. Pokonał poprzeczkę na wysokości 6,01 m (Piotr Lisek – z wynikiem 5,71 m – był czwarty). Toby Amusan (Nigeria) zwyciężyła na 100 m przez płotki (12,34 s; Pia Skrzyszowska była ósma – 12,67 s). Amerykanin Ryan Crouser triumfował w pchnięciu kulą (22,55 m), zaś Wenezuelka Yulimar Rojas w trójskoku (15,18 m).

Zobacz zdjęcia z Memoriału Kamili Skolimowskiej (Fot. Marcin Bulanda)

Organizatorzy mityngu po jego zakończeniu przekazali znakomitą wiadomość. „Właśnie ukazał się ranking NAJLEPSZYCH w tym roku mityngów na Świecie. I wiecie co, nasz Memoriał uzyskał PIERWSZE miejsce: najlepsza obsada na świecie, najlepsze rezultaty na świecie i najlepszy łączny wynik na świecie. To jest historyczny moment” – czytamy na profilu Memoriału Kamili Skolimowskiej na Twitterze.

Wspomniany ranking można zobaczyć TUTAJ>>. Zawody na Stadionie Śląskim otrzymały 95390 pkt., wyprzedzając m.in. mityngi w Oslo i Paryżu.

Dodajmy, że w następnych sezonach w Chorzowie nadal gościć będzie Diamentowa Liga. Memoriał Kamili Skiolimowskiej został stałym członkiem cyklu, a umowa obowiązuje przez co najmniej pięć lat.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości