Reklama:


Nie obyło się bez zatrzymań. Policyjna akcja „Trzeźwość” w Chorzowie

Nie obyło się bez zatrzymań. Policyjna akcja „Trzeźwość” w Chorzowie
W trakcie działań policjanci przebadali kilkuset kierowców. Niestety i tym razem nie obyło się bez zatrzymań | fot. KMP w Chorzowie

Policjanci z chorzowskiej drogówki w miniony piątek przeprowadzili działania „Trzeźwość”, które były prowadzone w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.

Policjanci z ruchu drogowego prowadzą wiele działań, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Odbywają się one cyklicznie i każde działania ukierunkowane są na zwalczanie konkretnych zagrożeń. W miniony piątek policjanci z chorzowskiej drogówki prowadzili działania „Trzeźwość”, które miały na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego maksymalnej ilości kierujących pojazdami mechanicznymi, będących pod wpływem alkoholu.

W trakcie działań policjanci przebadali kilkuset kierowców. Niestety i tym razem nie obyło się bez zatrzymań. Trzech kierowców wsiadło za kierownice na „podwójnym gazie”. Badania trzeźwości u mężczyzn, mieszkańców Chorzowa i Katowic wykazały stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u jednego z nich sięgnęła 1 promila. Dodatkowo w rękach mundurowych znalazł się 33-latek z Bytomia, który przewoził w samochodzie amfetaminę.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu. Stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, które kolejno traktowane są jako wykroczenie lub przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,10 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po użyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny kierowca, przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza, jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków – przypomina chorzowska drogówka.

Warto również pamiętać, że posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych jest zabronione. W zależności od ich ilości można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości