Reklama:


Skradli ponad 500 samochodów. Wystarczyły 3 walizki

Skradli ponad 500 samochodów. Wystarczyły 3 walizki
Zatrzymani złodzieje przyznali, że działali przede wszystkim metodą "na walizkę". | fot. KMP w Chorzowie

Do sądu w Chorzowie skierowano akt oskarżenia przeciwko dziewięciu podejrzanym, którzy w latach 2012-2019 mieli skraść ponad 500 samochodów.

W ramach prowadzonego postępowania ustalonych zostało 27 sprawców w wieku od 31 do 54 lat. 13 z nich zostało zatrzymanych, a wobec 4 zastosowano tymczasowe aresztowanie.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci odzyskali 7 samochodów o łącznej wartości 850 tysięcy złotych. Dodatkowo zabezpieczono specjalistyczne urządzenia elektroniczne służące do ich kradzieży, w tym między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

W zainteresowaniu sprawców były głównie modele premium marek pojazdów Audi, BMW, Volkswagen, Mazda oraz Ford. W toku śledztwa na wniosek funkcjonariuszy prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego w postaci pieniędzy należących do podejrzanych w łącznej kwocie ponad 86 tysięcy złotych.

Z uwagi na obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawy poszczególnych podejrzanych były sukcesywnie wyłączane do odrębnego prowadzenia, w efekcie czego w latach 2020-2022 prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia w sumie wobec 8 podejrzanych. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Jednym z wątków prowadzonego postępowania są również kradzieże samochodów na terenie Republiki Federalnej Niemiec oraz paserstwa pojazdów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w których brało udział 9 podejrzanych. W przedmiotowym zakresie materiały zostały wyłączone do odrębnego prowadzenia w celu kontynuowania dalszych czynności w sprawie.

Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, oskarżonym grozi im kara do 15 lat więzienia.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości