Reklama:


F.E.S.T. zamiast FEST-a?

F.E.S.T. zamiast FEST-a?

Wiele osób, które wybierało się na FEST Festiwal zastanawia się pewnie, co robić w czasie, kiedy miały odbywać się koncerty. My proponujemy… F.E.S.T.

FIKUŚNIE EKWILIBRYSTYCZNY SZLAK TURYSTYCZNY to 4 wybrane lokalizacje, które nie są pierwszym wyborem zwiedzających nasze miasto, a warto je zobaczyć, ponieważ związane są z historią Chorzowa, jego charakterem, a także… muzyką!

Florian

Sanktuarium św. Floriana

11 maja 1947 r., w dzień św. Floriana poświęcono plac budowy, a rok później nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego.

W akcie erekcyjnym napisano, że kościół św. Floriana będzie „kościołem parafialnym, hutników, garnizonowym i strażackim. Kościołem-pomnikiem wdzięczności mieszkańców Chorzowa i okolicy względem św. Floriana za ocalenie naszych domów i zakładów pracy od pożarów w czasie ostatniej wojny.”

W 1994 sprowadzono do kościoła relikwie św. Floriana Męczennika, a od 2001 świątynia stanowi sanktuarium diecezjalne.
Już w 1993 r. św. Florian został ogłoszony przez Stolicę Apostolską patronem miasta Chorzowa, gdzie zresztą od wielu lat, jeszcze przed powstaniem sanktuarium św. Floriana, otaczany był szczególnym kultem.

Elżbieta

Szyb „Elżbieta”

Charakterystyczny zespół budynków przy ul. Siemianowickiej, przypominający średniowieczny, niewielki zamek. Budowle te powstały jednak w drugim dziesięcioleciu ubiegłego wieku, jako szyb „Elżbieta” kopalni węgla kamiennego „Król”.

Szyb „Elżbieta” pełnił prozaiczne funkcje wentylacyjne i transportowe, architekt natomiast nadał mu kształt nawiązujący do romantycznego neogotyku. Obecnie w zabudowaniach szybu działa restauracja.

Schron dowodzenia bojowego

Schron dowodzenia bojowego, który jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Obiekt z 1938 r. był miejscem dowodzenia – sztabem dowódczym Obszaru Warownego „Śląsk” linii Chorzów – Łagiewniki, czyli linii umocnień ułożonych wzdłuż ówczesnej granicy polsko – niemieckiej.

Dwukondygnacyjny schron wyposażony był jedynie w jeden ręczny karabin maszynowy. Obiekt był specjalnie maskowany wśród parkowej zieleni, posiadał zasilanie elektryczne i instalację wentylacyjną wszystkich pomieszczeń. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. zlokalizowano w nim sztab dowodzenia. Po kampanii wrześniowej dobudowano do niego charakterystyczne betonowe wejście i korytarz.

W 2009 r. dzięki Stowarzyszeniu „Pro Fortalicum” i wsparciu władz miasta obiekt dostosowano dla zwiedzających. Od grudnia 2012 r. w schronie mieści się Izba Muzealna, w której można zobaczyć zrekonstruowane wyposażenie schronu.

Tablica upamiętniająca Ryszarda Riedla


Na elewacji domu przy ul. Truchana 62 można zobaczyć tablicę o treści: „ W tym domu mieszkał Ryszard Riedel (1956 – 1994), kompozytor i wokalista zespołu Dżem. „Skazany na Bluesa”. W 50. rocznicę urodzin – mieszkańcy Chorzowa”. Tablica w formie popękanej płyty gramofonowej, jako kolorowa mozaika ścienna zaprojektowana i wykonana została przez artystkę Annę Pałys – Zatorską.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości