Reklama:


Przegląd technologii stosowanych w automatyce przemysłowej – od PLC do robotów przemysłowych

Przegląd technologii stosowanych w automatyce przemysłowej – od PLC do robotów przemysłowych

Automatyzacja produkcji przemysłowej daje ogromne możliwości przedsiębiorstwom, które zajmują się wytwórstwem produktów na większą skalę. Do najważniejszych korzyści wynikających z automatyzacji przemysłu należy zwiększenie wydajności linii produkcyjnej bez potrzeby zatrudniania dodatkowych operatorów, pewność, że wytwarzane produkty będą powtarzalne, a miejsce pracy dużo bardziej bezpieczne. Inwestycja w przemysłową automatykę poprawia również wizerunek przedsiębiorstwa, czyniąc go dużo bardziej atrakcyjnym w oczach partnerów biznesowych. Wyjaśniamy, jakie rozwiązania są stosowane w automatyzacji procesów wytwarzania i w jaki sposób wdrożyć je w Twoim przedsiębiorstwie.

Na czym polega automatyzacja produkcji przemysłowej?

Automatyka przemysłowa to szereg rozwiązań, które mają usprawnić lub zastąpić pracę człowieka i uczynić linię produkcyjną dużo bardziej wydajną. Automatyka maszyn to termin, który budził strach w czasie rewolucji przemysłowej. Dziś możemy ze spokojem stwierdzić, że obawy te były nieuzasadnione, gdyż zautomatyzowane urządzenia i roboty wspierają człowieka, czyniąc pracę na linii produkcyjnej o wiele bardziej bezpieczną, szybszą oraz bardziej precyzyjną. Roboty przemysłowe często wykorzystywane są do wykonywania czynności wymagających powtarzalności lub tych, które mogą być niebezpieczne, szkodliwe czy zbyt nużące dla operatorów. Bez zautomatyzowanej linii produkcyjnej trudno sprostać wymaganiom odbiorców, a także rozwijać przedsiębiorstwo, czyniąc je atrakcyjnym dla kontrahentów i lepszym od konkurencji. Te i wiele innych czynników powinny skłonić do zapoznania się z rozwiązaniami, które unowocześnią Twoją firmę produkcyjną.

Automatyzacja procesów przemysłowych – przegląd stosowanych technologii

Programowalne sterowniki logiczne (PLC)

Możliwość zastosowania sterowników PLC w pojedynczych maszynach lub w całych liniach produkcyjnych to szansa na uzyskanie kompleksowego zarządzania procesem wytwórstwa. Sterowniki logiczne odpowiadają nie tylko za funkcjonalność urządzenia, ale także jego bezpieczeństwo i bezawaryjność. Dobrze zaprogramowany sterownik PLC pozwala maszynie pracować przez wiele lat bez obawy o utratę jakości wytwarzanych produktów czy ryzyko przestoju linii produkcyjnej. Sterowniki logiczne można modyfikować i integrować z innymi urządzeniami, lecz zadania te zdecydowanie muszą być zlecone specjalistom, którzy zajmują się automatyzacją procesów technologicznych.

Roboty przemysłowe

Zautomatyzowane roboty stanowią ważne wsparcie dla linii technologicznych, zwiększając możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa bez potrzeby zatrudniania operatorów. Mogą one wykonywać czynności manualne wymagające precyzji i powtarzalności, lecz możliwości robotów przemysłowych mogą być znacznie większe. Malowanie, nakładanie klejów, spawanie czy czyszczenie elementów to tylko nieliczne z zadań, które można „zlecić” robotowi przemysłowemu w ramach działań związanych z automatyzacją linii produkcyjnej. Dostosowanie możliwości pracy robota przemysłowego do potrzeb przedsiębiorstwa i zintegrowanie go z istniejącymi elementami linii technologicznej to zadanie dla specjalistów, którzy mają doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu robotami przemysłowymi w produkcji.

Systemy wizyjne

Systemy wizyjne to rozwiązania, które pozwalają uzyskać dodatkowe informacje o procesie produkcji poprzez zdalną obserwację cyklu. Tego typu wdrożenia zazwyczaj wykonywane są w ramach innych usług związanych z automatyzacją maszyn, czyniąc produkcję o wiele bardziej przejrzystą, obfitą w wiele informacji i danych do analiz. Zastosowanie systemów wizyjnych pozwala szybko wykryć błędy lub niedociągnięcia w produkcji, poprawiając bezpieczeństwo, wydajność i efektywność linii technologicznych.

Wózki AGV (Automated Guided Vehicles)

Samojezdne wózki AGV wykonują szereg prac bez potrzeby pracy operatora. Inteligentne systemy nawigacji pozwalają łatwo analizować teren hali, reagując na zmiany w położeniu obiektów czy układzie linii produkcyjnej. Zaprogramowana trasa wózków może być modyfikowana, a możliwości samojezdnych pojazdów zwiększane i dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Zastosowanie ich w przemyśle przyśpiesza proces produkcji, ułatwia magazynowanie i przenoszenie produktów, poprawiając bezpieczeństwo na hali. Wózki AGV to realna oszczędność dla przedsiębiorstwa i znaczny wzrost obniżenia kosztów operacji.

Technologie związane z automatyką maszyn – komu zlecić ich wykonanie?

Aby powyższe technologie były niezawodne i bezpieczne, a także opłacalne dla przedsiębiorstwa, istotne, aby ich wykonanie zostało zlecone profesjonalnemu zespołowi specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w automatyzacji procesów produkcyjnych. Taką firmą, która od ponad 20 lat pomaga w unowocześnieniu linii technologicznych, jest ESOX Industrial Automation z Łodygowic koło Żywca. Jeśli planujesz tego typu zmiany i zależy Ci na wartościowych zmianach w procesie produkcyjnym Twojego przedsiębiorstwa, koniecznie skontaktuj się z ESOX Industrial Automation.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości