Reklama:


Mieszkania na sprzedaż Chorzów – jak wygląda rynek nieruchomości w 2023 roku?

Mieszkania na sprzedaż Chorzów – jak wygląda rynek nieruchomości w 2023 roku?

Tak jak i w większości miast w Polsce oraz na przedmieściach największych aglomeracji zainteresowanie mieszkaniami w Chorzowie rośnie, a wraz z nim ceny na rynku pierwotnym i wtórnym. Mieszkańcy coraz częściej wybierają przedmieścia. Jakie są ceny mieszkań w Chorzowie w 2023 roku? Gdzie warto zamieszkać?
Mieszkania na sprzedaż Chorzów – jak się kształtuje rynek?

Szereg osób wybiera dzisiaj swoje miejsce do życia na przedmieściach stolic wojewódzkich i w miastach im sąsiadujących. To bardzo dobre rozwiązanie dla kogoś, kto pragnie więcej spokoju na co dzień lub też chce więcej oszczędzić na zakupie mieszkania, które jak wiadomo, w największych miastach będzie droższe. Chorzów trudno zaliczyć do przedmieść, ponieważ to pełnoprawne i ważne miasto na Górnym Śląsku, choć trzeba przyznać, że przyciąga ono mieszkańców z Katowic.

Według danych portalu Otodom, w okresie od stycznia do czerwca w ponad 93 proc. powiatów okalających duże miasta odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania mieszkaniami na sprzedaż[1]. – Również mieszkańcy konurbacji śląskiej dużo chętniej niż przed rokiem zwracali uwagę na przedmieścia. W pierwszej połowie roku o 20-30 proc. częściej szukali własnego M w miastach, takich jak Sosnowiec, Tychy, Chorzów czy Ruda Śląska. Nie we wszystkich regionach Polski jednak zainteresowanie lokalizacjami podmiejskimi tak silnie wzrosło – czytamy w analizie portalu Otodom.

Nowe mieszkania Chorzów – ceny w 2023 roku

Od początku roku ceny mieszkań na sprzedaż w Chorzowie wzrosły o ponad 6 proc., zgodnie z danymi portalu SonarHome. W zależności jednak od serwisu ogłoszeniowego średnia cena mieszkań w Chorzowie będzie się różnić. SonarHome szacuje, że średnia cena mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego w Chorzowie wynosi obecnie 5 tys. zł/m2 i prognozuje wzrost w październiku już do 5,2 tys. zł/m2.

Jeśli chodzi zaś o średnie ceny wyłącznie nowych mieszkań w Chorzowie, to rynekpierwotny.pl wskazuje aktualnie 9,2 tys. zł za metr kwadratowy. Takie serwisy, jak szybko.pl notują z kolei średnie ceny nowych, jak i używanych mieszkań na następującym poziomie: szybko.pl – 8,7 tys. zł/m2, domiporta.pl – 7,8 tys. zł/m2, zametr.pl – 5,7 tys. zł/m2, adresowo.pl – 5,9 tys. zł/m2.

Podsumowując, ceny mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w Chorzowie plasują się na poziomie od około 4,5 tys. zł/m2 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Bezpiecznie jednak możemy przyjąć, że średnia cena nowego mieszkania w Chorzowie w sierpniu 2023 roku wynosi ok. 9 tys. zł./m2.

Taka rozbieżność w cenach wynika z liczby ofert opublikowanych w danym serwisie, tj. od 350 ofert do nawet 500 ogłoszeń w zależności od portalu, z czego jedynie kilkadziesiąt dotyczy rynku wtórnego.

Obecnie w Chorzowie nowe mieszkania są dostępne w ramach realizacji 10 wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych.

Chorzów inwestycje – którą wybrać i gdzie zamieszkać?

Chorzów nie ma jako takiego centrum, w którym toczy się intensywne życie, jak w przypadku innych dużych miast. Chyba że za takowe potraktujemy zrewitalizowany kilka lat temu chorzowski rynek tuż przy urzędzie miasta, gdzie zainstalowano palmy, fontannę czy scenę koncertową. Chorzów tętni za to życiem na Wolce, przy której to mieści się szereg lokali handlowo-usługowych, restauracji, barów, knajp i centrów kulturalno-rozrywkowych.

Od potocznej nazwy ulicy Wolności wzięła właśnie swoją nazwę jedna z nowoczesnych inwestycji będących od niedawna w sprzedaży na chorzowskim rynku – Murapol Osiedle Wolka przy ul. Odległej.

Murapol Osiedle Wolka jest zlokalizowane w zielonym zaciszu w centrum miasta, zaraz przy południowym skraju głównej ulicy Chorzowa. Nasza inwestycja powstaje z jednej strony tuż przy granicy ze Świętochłowicami, a z drugiej na styku trzech dzielnic – Centrum, Chorzów II i Chorzów Batory. Do chorzowskiego rynku i na reprezentacyjny deptak ulicy Wolności można stąd dotrzeć w zaledwie kilka minut samochodem, rowerem czy też komunikacją miejską. Nasze przedsięwzięcie to kameralne osiedle składające się z trzech 3-piętrowych budynków z systemem HMS, w których powstanie ponad 130 lokali mieszkalnych. Do mieszkań na parterze przynależą przestronne zielone ogródki z tarasami wybrukowanymi kostką oraz balkony na piętrach. Stworzyliśmy wygodne i nowoczesne mieszkania w centrum konurbacji górnośląskiej, odpowiednie zarówno dla rodzin z dziećmi, singli, jak i seniorów z uwagi na zróżnicowane metraże i wielopokojowe układy pomieszczeń – komentuje Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

W standardzie mieszkań na Murapol Osiedlu Wolka znajduje się m.in. pakiet antysmogowy, który zabezpiecza wnętrza mieszkań przed zanieczyszczeniami, alergenami czy owadami, ale to również Home Management System, który pozwala korzystać z urządzeń smart home. Mieszkańcy mogą zatem sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy zaworami wody przy pomocy aplikacji mobilnej. Inteligentne zarządzanie mediami może wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii nawet o 29 proc. w skali roku.

Ponadto na terenie osiedla przewidziano stację ładowania aut elektrycznych dla entuzjastów niskoemisyjnych środków transportu oraz strefę rekreacji w celu wzmacniania sąsiedzkich więzi. Na wyższe poczucie bezpieczeństwa i estetyki wpłynie za to wysoka jakość wykończenia części wspólnych. Korytarze i klatki schodowe zostały zaprojektowane przy wykorzystaniu trwałych gresów i laminowanych paneli meblowych, dużych luster w holach wejściowych oraz estetycznych skrzynek pocztowych.

[1] https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/przedmiescia-coraz-popularniejsze-wsrod-poszukujacych-mieszkan-na-sprzedaz.

Artykuł sponsorowany

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości