Reklama:


Dwa w jednym – Święto Kartofla oraz Wieś Tańczy i Śpiewa

Dwa w jednym – Święto Kartofla oraz Wieś Tańczy i Śpiewa
W niedzielę z pewnością dla nikogo nie zabraknie atrakcji w skansenie.fot. archiwum

Przed nami jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez w roku! Dzień Kartofla w chorzowskim skansenie! Jednocześnie tego samego dnia odbywać się będzie druga impreza – Wieś tańczy i śpiewa – czyli wiejska potańcówka w dawnym stylu.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w szatkowaniu i ugniataniu kapusty lub wykopać ziemniaki z pola za pomocą kopaczki? A może pragniesz zobaczyć niezawodnego Ursusa w akcji i spróbować smakołyków z kartofli czy kapusty przygotowanych przez koła gospodyń i lokalnych gastronomów?

Chorzowski skansen zaprasza w najbliższa niedziele 17 września na godzinę 12.00 do chorzowskiego skansenu. Podczas imprezy będzie można usłyszeć, jakie zajęcia dawniej zajmowały gospodynie podczas jesiennych wieczorów, jakie są odmiany kartofli oraz zobaczyć czym obecnie pracuje się w polu. Wydarzeniu towarzyszył będzie jarmark z rękodziełem i gastronomią – tradycyjne potrawy z ziemniaków i kapusty. Na stoiskach będzie można także kupić m.in. wędliny, sery, ciasta, wypieki i miody a także wyroby rzemieślnicze i rękodzieło.

Równolegle do Dnia Kartofla odbywać się będzie impreza muzyczna Wieś Tańczy i Śpiewa. Od 13.00 rozpoczną się warsztaty umuzykalniające a od 15.00 wiejska potańcówka i występy zespołu Leśniaki, kapeli Wałasi i kapeli Fedaków.

Warsztaty prowadzone będą osobno dla dzieci i dla dorosłych – dzieci nauczą się prostych piosenek ludowych dzięki czemu rozpoczną przygodę z muzyką tradycyjną , zaś dorośli oprócz nauki utworów poznają podstawowe pojęcia związane z tradycyjnym śpiewem ludowym i symboliką tekstów.

Dla dzieci przygotowano także warsztaty tworzenia popularnego instrumentu ludowego – fujarki. Każdy wyjdzie z zajęć z własnoręcznie zrobionym instrumentem lub jego fragmentem w zależności od zaangażowania uczestnika.

Zajęcia muzyczne dla dzieci odbywać się  będą o godzinie 13.00 i 14.00 w galerii na parterze w budynku głównym, dla dorosłych – również o 13.00 i 14.00 w zabytkowym budynku szkoły z Wapienicy. Warsztaty manualne z tworzenia fujarki odbędą o godzinie 13.00 w galerii na piętrze. Uczestnicy zajęć będą mieli okazje popisać się nabytymi umiejętnościami i wspólnie zaśpiewać na scenie skansenu o godzinie 15.00.

Bilety na warsztaty w cenie 10 złotych do kupienia online – https://bilety.muzeumgpe-chorzow.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?d=3

Po zakończeniu uczestnicy są zaproszeni do korzystania z wszystkich atrakcji jakie tego dnia przygotowano w skansenie. Do kupienia jest pula 500 biletów na wydarzenia „Wieś tańczy i śpiewa” w cenie 10 złotych. Kupując bilet na tę imprezę można wziąć udział w wydarzeniu „Dzień Kartofla”, który odbywać się będzie równolegle. Po wyczerpaniu puli obowiązują bilety zgodne z cennikiem – 20 zł normalny, 12 zł ulgowy, 5zł specjalny – tutaj – https://bilety.muzeumgpe-chorzow.pl/rezerwacja/termin.html?idl=0&idg=0&idw=90Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości