Reklama:


K.O.S.Z. znowu w akcji! Wychowankowie MDK w Chorzowie wyruszyli na wielkie sprzątanie

K.O.S.Z. znowu w akcji! Wychowankowie MDK w Chorzowie wyruszyli na wielkie sprzątanie
To już kolejna akcja podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury.fot. MDK Lompy

Rozpoczął się nowy rok szkolny i kolejny rok działalności koła ekologicznego K.O.S.Z. czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie. Swą aktywność młodzi ekolodzy wraz z instruktorem Agatą Nowak rozpoczęli z impetem już 16 września.

Wychowankowie K.O.S.Z.a, wolontariusze, uczestnicy innych zajęć MDK-u wraz z rodzicami wzięli udział w 30. finale Sprzątania Świata Fundacji Nasza Ziemia. Spotkali się pełni energii z samego rana. Założyli rękawiczki ochronne i odblaskowe kamizelki. Zabrali chwytaki i worki na śmieci. Udali się na pobliskie tereny zielone za kortami tenisowymi przy ul. Węglowej i zaczęli sprzątać.

Uczestnicy akcji K.O.S.Z. zbierali zalegające na trawnikach i w krzakach papiery, puszki, butelki szklane i plastikowe oraz wiele innych „ciekawych skarbów”. Okazało się, że to miejsce to składowisko starych dywanów, płyt meblowych, telewizorów, ubrań i innych. Po godzinie sprzątania tego terenu dwudziestopięcioosobowa ekipa zgromadziła blisko ćwierć tony odpadów! Tym samym pobili swój dotychczasowy rekord z kwietnia 2023 roku (144kg /godzinę). Czy się z tego cieszą? Raczej nie. Taka ilość śmieci leżących na trawnikach nie jest powodem do dumy, ale to wielkiego smutku. Czas zadać sobie pytanie, dlaczego ludzie tak bardzo zanieczyszczają swoje otoczenie?

Na szczęście młodzi wychowankowie włączający się w działania ekologiczne dają nadzieję, na lepszą przyszłość. Można mieć pewność, że oni nie będą wyrzucać żadnych śmieci w niedozwolone miejsca.

Od początku swego istnienia akcja K.O.S.Z. prezentuje wyniki swoich działań terenowych na platformie Planet Heroes, pierwszej ekologicznej platformie, której misją jest sprzątanie naszej planety! Planet Heroes to miejsce dla ludzi, którzy są gotowi do pracy i sprzątania Ziemi oraz dla tych, którzy chcą nagradzać takie postawy. Cieszymy się, że po wrześniowym działaniu akcja K.O.S.Z. została doceniona i otrzymała wpłatę od sponsora – firmy Jordan oraz została wyróżniona nagrodą ufundowaną przez firmę Interzero, jako jedna z 10 najbardziej zaangażowanych placówek w Polsce.

Dzięki współpracy z PTS ALBA i Wydziałem Odpadów Komunalnych i Ekologii Urzędu Miasta Chorzów organizatorka akcji Agata Nowak z wychowankami Kolektywu Odpady Sumiennie Zbierającego ma też okazję chwalić się swoimi działaniami wśród chorzowskich dzieci i zarażać je postawą ekologiczną. W tym roku we wrześniu K.O.S.Z. przeprowadził warsztaty ekologiczne dla chorzowskich przedszkolaków, które odwiedziły teren PSZOK w Chorzowie Batorym. Młodzi ekolodzy opowiedzieli dzieciom o swoich działaniach i wykonali z nimi EkoWizytówki ze starych tekturek i nakrętek po napojach.

– Wierzymy, że przedszkolaki zapamiętają na długo, gdzie należy wyrzucać śmieci, jak je segregować i, że śmieci nie zawsze są odpadami, bo czasem można je twórczo i ciekawie wykorzystać ponownie – mówi Agata Nowak.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości