Reklama:


Tajniki spinningu sumowego: od wyboru wędki do skutecznych technik

Tajniki spinningu sumowego: od wyboru wędki do skutecznych technik

Wędkarstwo staje się coraz bardziej modne w ostatnich latach. To dobrze, ponieważ spędzanie czasu na łonie natury pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. W dobie, kiedy wielu Polaków jest zestresowanych, taka forma wypoczynku pozwala na zadbanie o własną psychikę. Spinning to aktywna forma wędkarstwa. Polega na przemierzaniu linii brzegowej w poszukiwaniu idealnego miejsca.

Sum na spinning – gdzie go szukać?

Sum europejski to największa ryba w naszych rodzimych wodach. Rekordowe okazy mierzą często ponad 250 cm! Żaden inny drapieżnik nie może mu się równać. Jest przy tym żarłoczny i agresywny. Połów suma to nie lada wyzwanie dla wędkarza. Ta ryba potrafi naprawdę dużo! Kilkunastominutowy hol nie należy do najdłuższych. Niektórzy potrafią walczyć z okazem nawet przez godzinę lub więcej!

Z racji swoich rozmiarów, suma należy szukać głównie w dużych rzekach. Jeżeli chodzi o spinning sumowy, to niewątpliwie króluje Odra oraz Wisła. Jednak ten gigantyczny drapieżnik żyje również w zbiornikach: stawach i jeziorach. Nie jest to jednak jego naturalne środowisko. Z racji swojej żarłoczności może zdarzyć się tak, że zdominuje daną wodę. Dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniego rybostanu w rzekach i stawach.

Spinning sumowy – jaką wędkę wybrać oraz gdzie ją kupić?

W przypadku spinningu sumowego musimy szukać solidnego sprzętu. Zwykłe wędki, przeznaczone do tej dziedziny wędkarstwa, po prostu się nie sprawdzą. Przy większym okazie nie będziemy mogli swobodnie wyholować ryby. Kij musi być naprawdę mocny! Niejednokrotnie spotykamy się z takimi o ciężarze wyrzutu nawet powyżej 200 g! Poza zapasem mocy ważna jest również odpowiednia akcja. Spinning sumowy to wędka szybka, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie kierować przynętą.

Wielu wędkarzy zadaje sobie pytanie: „Gdzie kupić dobrą wędkę?”. Portale aukcyjne często kuszą niskimi cenami. Jednak jeżeli chodzi o doradztwo, kuleją. Dobrym wyborem będzie renomowany sklep wędkarski taki jak Wielka Ryba. Znajdziesz tutaj szeroką ofertę asortymentu. Jeżeli interesuje Cię połów suma, z pewnością wybierzesz odpowiednią wędkę dla siebie: https://wielkaryba.pl/spinning-sumowy Zapoznaj się z ofertą sklepu i dobierz sprzęt odpowiedni dla siebie.

Jak skutecznie łowić suma?

Chodząc ze spinningiem, musisz być przygotowany na hol ogromnego okazu. Sumy powyżej 150 cm długości potrafią zmęczyć nawet doświadczonego wędkarza. Kluczowy jest tutaj wybór solidnego sprzętu, aby ułatwił nam walkę z tym ogromnym drapieżnikiem. Połów suma to trudna, ale bardzo satysfakcjonująca forma wędkarstwa.

Ważny jest wybór odpowiedniej przynęty, wędki oraz plecionki sumowej. Jeżeli odpowiednio zestroisz zestaw, możesz zaczynać poszukiwania. Sum czai się przy dnie, zwykle w dołkach. Szukaj miejsc o niewielkim nurcie, gdzie tak duża ryba będzie miała odpowiednią kryjówkę. Jeżeli uda Ci się złowić go na spinning, masz zagwarantowaną niebywałą walkę.

Podsumowanie: czy połów suma jest trudny?

Wielu wędkarzy nie nastawia się na tę rybę, ponieważ sądzą, że połów suma jest trudny. Nic bardziej mylnego. Z praktycznego punktu widzenia spinning sumowy nie różni się dużo od zwykłego. Inny jest przede wszystkim sprzęt oraz przynęty. Jednak to naturalne w tym sporcie. Wszak inną wędkę używamy, nastawiając się na okonia, a inną w przypadku szczupaka, czy sandacza. Najważniejsze to zacząć tę piękną przygodę. Połów suma to często ciężka, fizyczna praca, która daje jednak wiele satysfakcji. Czy może być coś piękniejszego, niż zrobienie sobie zdjęcia z dwumetrowym drapieżnikiem?

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości