Reklama:


Okulista online – kiedy może Ci pomóc?

Okulista online – kiedy może Ci pomóc?

Okulistyka jest specjalizacją medyczną, często wymagającą bezpośredniego kontaktu z pacjentem. W czasach wzrostu popularności wizyt online pacjenci zastanawiają się więc, w jakich przypadkach okulista może pomóc na odległość. Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł!

Diagnostyka i leczenie bez wychodzenia z domu? To możliwe! Takie usługi świadczy każda przychodnia online, a zyskują one w dzisiejszych czasach rosnącą popularność. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, kiedy wskazana będzie teleporada okulistyczna!

Okulista online – kiedy może Ci pomóc?

Okulista jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem problemów związanych z narządem wzroku. Choć często konieczna jest wizyta osobista, aby móc zbadać wzrok i poszczególne składowe gałki ocznej, w niektórych przypadkach wystarczy teleporada. Okulista online może pomóc przy następujących dolegliwościach:

 • silne przekrwienie oczu;
 • suchość oczu, np. w związku z zespołem Sjogrena lub zbyt długim korzystaniem z komputera w miejscu pracy;
 • światłowstręt;
 • częste bóle głowy pochodzenia ocznego;
 • nawracające stany zapalne oczu;
 • nadmierne łzawienie oczu;
 • pieczenie i świąd oka;
 • niepokojące zmiany w ostrości widzenia lub w polu widzenia.

Wizyta online jest wskazana również przy monitorowaniu przebiegu leczenia schorzeń przewlekłych, gdzie podstawą jest określenie, czy dolegliwości się nie pogłębiają. Specjalista posiada wszystkie uprawnienia, które ma lekarz przyjmujący stacjonarnie. Może wypisywać skierowania na badania, recepty czy zwolnienia. 

Sprawdź także: Zapalenie spojówek. Diagnoza, leczenie i objawy.

Kiedy udać się na tradycyjną wizytę do okulisty?

Choć teleporady są niezwykle komfortowe dla pacjenta i pozwalają na znaczną oszczędność czasu, nie zawsze będą możliwe. Wizyty osobiste wskazane są w przypadkach, gdy:

 • w oku utkwi ciało obce wymagające wyjęcia go;
 • pacjent chce szczegółowo zbadać swój wzrok przy użyciu sprzętu okulistycznego (co jest rekomendowane raz do roku w przypadku każdej osoby, również bez zaburzeń widzenia);
 • diagnostyka pacjenta nie jest możliwa bez wykonania badań szczegółowych, np. USG oka, OCT czy pomiaru ciśnienia w gałce ocznej.

Wszelkie porady w zakresie dbania o narząd wzroku mogą być jednak udzielane online. Dzięki temu otrzymasz wsparcie okulistyczne bez konieczności czekania w długich kolejkach czy nawet wychodzenia z domu.

Jak wygląda wizyta u okulisty online?

Podstawą każdej wizyty online jest szczegółowy wywiad zdrowotny, podczas którego pacjent przedstawia swój problem, a lekarz zadaje dodatkowe pytania. Na tej podstawie udziela dalszych rad i kieruje leczeniem. Może przepisać receptę na krople lub leki (e-recepta), a w razie konieczności – poprosić pacjenta o wizytę osobistą. Niekiedy okazuje się, że problemy z narządem wzroku wynikają ze schorzeń zupełnie innych układów, np. układu neurologicznego i lokalizują się w obrębie mózgowia. Wówczas okulista może wystawić e-skierowanie do neurologa.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości