Reklama:


Historia mozzarelli – skąd wziął się kultowy ser, który znajduje się na pizzy?

Historia mozzarelli – skąd wziął się kultowy ser, który znajduje się na pizzy?

Trudno wyobrazić sobie pizzę bez aromatycznego, gorącego i ciągnącego się sera mozzarella. Jest on niezbędnym elementem zarówno w mięsnych, jak i wegetariańskich wersjach tego kultowego dania. Sprawdź, jaka jest historia mozzarelli i skąd pochodzi jej nazwa.

Ser mozzarella – co to takiego?

Smak mozzarelli zna chyba każdy, jednak nie wszyscy potrafią powiedzieć, czym ona tak naprawdę jest. Ciągnący się, aromatyczny ser, który znajdziesz niemal na każdym rodzaju pizzy, to ser podpuszczkowy otrzymywany z masy parzonej. Wytwarza się go z mleka bawolego, krowiego lub połączenia obu tych rodzajów. Jego cechę charakterystyczną stanowi biały kolor, miękka i wilgotna konsystencja oraz włóknista struktura. Może być spożywana na surowo, np. w sałatkach lub z dodatkiem pomidorów – wówczas ma delikatny, kremowy smak. Przysmak ten najczęściej serwuje się na gorąco. Po zapieczeniu ser staje się ciągnący i jeszcze lepszy w smaku.

Masz ochotę na pyszną mozzarellę na pizzy? Sprawdź ofertę Domino’s pizza w Chorzowie i odwiedź restaurację lub zamów smakołyki online!

Skąd się wzięła mozzarella? Krótka historia

Historia doskonale znanego sera mozzarella jest bardzo długa, ponieważ sięga starożytności. W czasach, gdy nie było lodówek, transport żywności był bardzo utrudniony. Podczas podróży do odległego miasta mleko kwaśniało. Aby nie marnować darów natury, ludzie zaczęli przerabiać kwaśne mleko na ser. Według legendy po raz pierwszy spróbowano kultowego sera, gdy skrzep skwaśniałego mleka przypadkiem wpadł do wrzątku.

Ser mozzarella stał się też jednym z głównych „bohaterów” w czasie pamiętnej wizyty królowej Małgorzaty Sabaudzkiej w lokalu Rafaele Esposito pod koniec XIX wieku. Neapolitański restaurator przygotował dla królowej potrawę, która kolorystycznie nawiązywała do narodowych barw Italii. Mozzarella miała symbolizować biel, sos pomidorowy czerwień, a świeża bazylia zieleń. W ten właśnie sposób powstała powszechnie lubiana pizza margheritta.

Nazwa popularnego przysmaku pochodzi od włoskiego słowa mozzare, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ręcznie cięty”. Produkcja tego rodzaju sera rozpoczyna się od dodania do mleka podpuszczki. Gdy powstaje skrzep, tnie się go na kawałki, a następnie odsącza pozostały płyn, czyli serwatkę. Później masa serowa jest rozciągana i ugniatana, aż powstanie włóknista struktura, z której można odciąć kawałki i uformować różnej wielkości kule.

Mozzarella – gdzie można ją spotkać?

Mozzarellę spotkasz pod różnymi postaciami – nie tylko na pizzy, lecz również jako większe lub mniejsze białe kulki w zalewie. Jest też pakowana próżniowo i sprzedawana jak kostki żółtego sera. Łatwo ściera się ją na tarce, a powstałe w ten sposób wiórki to idealne zwieńczenie potraw takich jak lasagne czy zapiekanki. Aromatyczną mozzarellą znajdziesz na każdym rodzaju pizzy Domino’s, którą schrupiesz ze smakiem od pierwszego do ostatniego kawałka.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości