Reklama:


II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim

II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim
Ubiegła edycja także odbyła się w Kotle Czarownic.fot. archiwum

W dniach 11 i 12 października br., Stadion Śląski w Chorzowie ponownie stanie się areną dyskusji i debat dotyczących ochrony powietrza, środowiska i klimatu.

W tych dniach odbędzie się druga edycja Śląskiego Konwentu Klimatycznego CLIMATE-CON 2023 –  Regiony dla klimatu, w czasie którego uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych wyzwaniach klimatycznych przed jakimi stoją zarówno województwo śląskie, jak i cała Polska.

W trakcie 2 dni wydarzenia zaplanowano 28 paneli dyskusyjnych, w których udział weźmie ponad 90 prelegentów. Sesje tematyczne oraz warsztaty będą odbywać się aż w 5 salach jednocześnie. W programie wydarzenia uwzględniono 2 sesje tematyczne: „Młodzież dla klimatu” (sesja popularno-naukowa, skierowana m.in.  do studentów śląskich uczelni) oraz „Nauka dla klimatu” (sesja skierowana do studentów śląskich uczelni). W agendzie wydarzenia zaplanowano także blok tematyczny dotyczący ograniczenia niskiej emisji w sektorze transportu, składający się z 6 paneli dyskusyjnych oraz warsztatów dla gmin w zakresie projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).

Dodatkową atrakcję stanowić będą wydarzenia towarzyszące, wśród których znajdzie się m.in. pokaz mody i biżuterii recyklingowej „Ekomoda” oraz wystawa prac pn. „Inspirowane naturą”. Konwent uświetni również wystawa inwestycji proekologicznych z województwa śląskiego, która powstała w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła”

CLIMATE-CON 2023 jest także wydarzeniem towarzyszącym w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, które odbędzie się w dniach 9–12 października 2023 r. w Brukseli. 

Wydarzenie jest adresowane do szerokiej grupy odbiorców tj. jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, organizacji pozarządowych, środowiska eksperckiego i akademickiego, przedsiębiorców, studentów, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców województwa śląskiego.

Wydarzenie stanowić będzie nie tylko podsumowanie prac, jakie województwo śląskie realizuje w zakresie m.in. poprawy jakości powietrza i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, ale będzie przede wszystkim przestrzenią do szerokiej dyskusji o tym, jak zmieniać świat w trosce o środowisko naturalne oraz zdrowie i przyszłość mieszkańców.

W trakcie dwudniowego spotkania poruszone zostanie pełne spectrum tematów związanych z adaptacja do zmian klimatu oraz działań podejmowanych dla przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatu, m.in.:

 • transformacja regionu górniczego
 • mitygacja czy adaptacja
 • miasta neutralne klimatycznie
 • architekci dla klimatu
 • budynek zeroemisyjny
 • zmiany klimatyczne a bioróżnorodność
 • plan zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP) jako odpowiedź na potrzeby użytkowników miast
 • ograniczenia dostępności przestrzeni miejskich dla pojazdów spalinowych
 • zielony transport publiczny i ekologiczne łańcuchy dostaw
 • finansowanie działań klimatycznych
 • zmiany klimatu – wpływ na zdrowie społeczeństwa
 • odnawialne źródła energii
 • ekologia i oszczędność w jednym
 • technologie dla klimatu
 • ekobiznes czy biznes eko
 • rewolucja samochodów osobowych w 2035 roku
 • green smart city. narzędzia fuzji technologii i środowiska w miastach i wsiach
 • finansowanie transportu publicznego nisko i zeroemisyjnego

Odbędą się także międzynarodowe warsztaty dla gmin dotyczące projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Gośćmi i prelegentami będą przedstawiciele struktur unijnych, nauki, biznesu, instytucji samorządowych, szkół oraz organizacji pozarządowych i społecznych.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektów zintegrowanych LIFE: „IP LIFE dla Adaptacji Terenów Pogórniczych” [LIFE-IP COALA] oraz „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego [LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY].

„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział 89 partnerów i współbeneficjentów.

Głównym celem projektu LIFE-IP COALA jest systemowe rozwiązywanie skutków zmian klimatu (na poziomie regionalnym) poprzez realizację regionalnej strategii adaptacyjnej oraz znalezienie synergii pomiędzy przeciwdziałaniem zmianom klimatu a pozostałymi wyzwaniami, jakimi są na przykład neutralność węglowa czy transformacja.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronach internetowych powietrze.slaskie.pl oraz przywracamyblekit.slaskie.pl.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości