Reklama:


Model Układu Słonecznego zagościł na stałe w Parku Śląskim

Model Układu Słonecznego zagościł na stałe w Parku Śląskim
Układ Słoneczny w Parku Śląskim robi naprawdę spore wrażenie.fot. Park Śląski

Model Układu Słonecznego tworzy osiem prostopadłościennych postumentów z czarnego granitu symbolizujących poszczególne planety. Postumenty posadowione są w zatokach z nawierzchnią utwardzoną z płyt granitowych w kolorze szarym.

Postumenty są oddalone od siebie w proporcjonalnych odległościach, tzn. w takich w jakich faktycznie są od siebie oddalone planety Układu Słonecznego. Miejsce stworzenia tej instalacji nie jest przypadkowe. Bryły są ustawione od Alei Głównej poprzez Aleję Gwiazd aż do placu przed Planetarium Śląskim, gdzie powstał postument słońca.

Poszczególne modele planet – to postumenty kamienne wykonane z granitu czarnego Star Galaxy, wysokie na niemal 2 metry. Nie sposób ich nie zauważyć, ponieważ znajdują się tuż przy alei. Do postumentów z dwóch stron przymocowane zostały prostokątne tablice ze stali nierdzewnej z wygrawerowanym tekstem opisującym planetę i jej dane astronomiczne, jedna w języku polskim, druga w języku Braille’a.

Nad tablicami prostokątnymi umieszczone są tablice okrągłe w kolorze mosiądzu symbolizujące tarczę słońca i na jej tle opisującą planetę dla porównania ich wielkości, analogicznie jedna w języku polskim, a z drugiej strony w języku Braille’a.

Dodatkowo w zatoce oraz w poprzek jezdni wykonane zostały pasy z granitu Absolute Black symbolizujące fragment orbity, na jakiej porusza się dana planeta. Krzywizny orbit również są przedstawione proporcjonalnie w skali całego układu.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości