Reklama:


Jest szansa na ratunek ostatniego pawilonu po OPT. Radni zgodzili się na dzierżawę

Jest szansa na ratunek ostatniego pawilonu po OPT. Radni zgodzili się na dzierżawę

Rada Miasta Chorzów podczas czwartkowej sesji niemal jednogłośnie wyrazili zgodę na dzierżawę części terenu po byłym Ośrodku Postępu Technicznego pracowni architektonicznej Franta Group.

Za umożliwieniem dzierżawy Pawilonu C-G, ostatniego z istniejących zabudowań dawnego OPT, głosowało 21 radnych. Oznacza to, że kierowana przez Macieja Frantę pracownia uzyskała zgodę na „wydzierżawienie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Miasta Chorzów, położonej w Chorzowie przy ul. Targowej 7, 7A, 7B” w trybie bezprzetargowym.

Pawilon ma być zagospodarowany do stworzenia przestrzeni związanej z edukacją i architekturą, ale niewykluczone jest, że pojawią się tam również punkty gastronomiczne czy rekreacyjne, służące mieszkańcom okolicznych osiedli. Budynek jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym, dlatego inwestycje Franta Group mają mieć charakter wieloletni.

Ośrodek Postępu Technicznego został powołany w 1961 roku z ramienia Naczelnej Organizacji Technicznej i inicjatywy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach i funkcjonował do początku lat 90. Składał się na niego kompleks kilku pawilonów, z których większość już nie istnieje. Wyjątkiem jest właśnie Pawilon C-G. To pawilon wystawowy, zbudowany na rzucie zestawionych ze sobą rombów, nakryty lekkim dachem opartym na konstrukcji złożonej z żelbetowych, pochyłych wsporników, pomiędzy którymi rozpięto stalowe linki podtrzymujące poszycie dachu. Został on zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda i konstruktora Włodzimierza Feiferka.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości