Reklama:


Odeszli w 2023 roku…

Odeszli w 2023 roku…
fot. pixabay

Wspominamy chorzowian i osoby związane z naszym miastem, które pożegnaliśmy w tym roku.

Marek Plura

Śląski senator RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zmarł 21 stycznia 2023 roku w wieku zaledwie 52 lat.

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie była jednak dla niego barierą w aktywnej działalności na wielu polach. Ukończył Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie, pracował jako psychoterapeuta, pedagog i pracownik socjalny. Założył rodzinę.

Powołał do istnienia Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. Był członkiem Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej, a także Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenia Dobry Dom, Fundacji Teatru Grodzkiego oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W latach 2006-2007 pełnił mandat radnego Rady Miasta Katowice, w roku 2007 został posłem na Sejm RP. W roku 2014 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, w roku 2019 został senatorem RP.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. Orderu Uśmiechu, tytułu Człowiek bez barier oraz Lodołamacze. Uzyskał też tytuł Mr. Disabled. W roku 2019 został uznany za najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna.

Z determinacją walczył o interesy środowiska osób z niepełnosprawnościami, na sercu leżały mu także sprawy regionu – angażował się w działania na rzecz uznania mowy śląskiej za język regionalny.

Mógł być wzorem uporu, konsekwencji, wierności zasadom.

Augustyn Dyrda

Augustyn Dyrda to niezwykle zasłużona postać w dziedzinie rzeźbiarstwa. Urodził się on 4 lipca 1926 roku w Wyrach nieopodal Tychów. Ukończył bielską Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Grafiki – obecnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku – Białej. Następnie studiował na ASP w Krakowie otrzymując w 1954 roku dyplomy z wyróżnieniem.

Podczas swojej drogi zawodowej spod jego rąk wyszły liczne dzieła, a równie tyle zostało zrekonstruowanych i odrestaurowanych. Jego umiejętności mogli podziwiać także chorzowianie. Augustyn Dyrda odpowiadał bowiem za rekonstrukcję pomnika Friedricha Wilhelma von Redena, który zlokalizowany jest na Placu Hutników. W Parku Śląskim znajdują się natomiast jego plenerowe rzeźby – „Zakochani I”, „Zakochani II”, a także „W objęciu”.

W naszych archiwach zachowała się niezwykła pamiątka po śp. Augustynie Dyrdzie. W 2002 roku dziennikarze Chorzowianina odwiedzili pracownię artysty w Tychach. Nasz fotoreporter Marcin Miler udokumentował końcową fazę rekonstrukcji trzymetrowego pomnika hrabiego Redena, dłuta Theodora E. Kalidego. Zrekonstruowany pomnik odsłonięto 6 września 2002 roku na placu Hutników w Chorzowie.

Jan Schmidt

Jan Schmidt zmarł tuż przed swoimi kolejnymi urodzinami, bowiem przyszedł na świat 2 marca 1937 roku. Przygodę z futbolem rozpoczynał w KS Kościuszko, a następnie reprezentował barwy takich zespołów jak: AKS Chorzów, Starcie Chorzów, Śląsk Wrocław i Legii Warszawa. Właśnie w stołecznym klubie debiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Z Ruchem związał się w 1960 roku natychmiast przebijając się do podstawowej jedenastki, stając się najlepszym strzelcem w tamtym sezonie, który zakończył się dla Niebieskich zdobycie tytułu Mistrza Polski. Łącznie w barwach chorzowskiej drużyny rozegrał 45 spotkań i strzelił 25 bramek. Niestety z powodów zdrowotnych jego kariera dobiegła końca w wieku zaledwie 25 lat.

Bernard Przybylski

Bernard Przybylski urodził się 13 sierpnia 1940 r. w Chorzowie. Był wychowankiem Startu. W latach 1959 – 1962 reprezentował barwy Ruchu. W pierwszym zespole „Niebieskich” zanotował pięć występów i strzelił dwie bramki. Po opuszczeniu Cichej grał w Victorii Jaworzno oraz Polonii Melbourne 

Andrzej Muszyński

Zaangażowany społecznik, wieloletni radny Chorzowskiej Rady Seniorów i działacz spółdzielczy, któremu bliska była także kultura. Ostatnio często można go było spotkać w Muzeum Hutnictwa, gdzie (jako były pracownik Huty Kościuszko) angażował się w rolę przewodnika.

Antoni Sorichta

Chorzowski radny dwóch kadencji, społecznik, człowiek czynu, działacz.Zmarły 26 października Sorichta był jednym z tworzących zręby samorządności w Chorzowie po 1989 roku. Za zasługi dla miasta został odznaczony przez Radę Miasta Chorzów medalem „Za zasługi dla rozwoju Miasta Chorzowa”.

Wraz ze swoją żoną prowadził również rodzinny dom dziecka, gdzie wychowali blisko dwadzieścioro dzieci.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości