Reklama:


Już 16 lat nie ma go z nami. Rocznica śmierci Mirosława Breguły

Już 16 lat nie ma go z nami. Rocznica śmierci Mirosława Breguły
Wierni fani zespołu do dziś nie pogodzili się ze śmiercią swojego idola.fot. archiwum

Choć od kilkunastu lat nie słychać jego „Wołania przez ciszę” to w sercach wielu chorzowian i nie tylko, Mirek Breguła nadal gości ze swoimi utworami.

Mirek Breguła przyszedł na świat 10 lutego 1964 roku. Blisko 17 lat później, będąc początkującym artystą założył słynny zespół Universe, wraz z którym po dwóch latach działalności zajął 2. miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1992 pierwsze z utworem „Daj mi wreszcie święty spokój”. Wokalista był także kompozytorem i autorem tekstów prawie wszystkich piosenek kapeli. Zespół wydał blisko 14 płyt, w tym 11 albumów oraz trzy krążki specjalne. Utwory takie jak „Wołanie przez ciszę”, „W perły zmienić deszcz”, czy „Tacy byliśmy” na stałe znalazły miejsce w kanonie polskiej muzyki.

Niestety Mirosław Breguła zmarł w wyniku popełnionego samobójstwa, 2 listopada 2007 roku w Chorzowie pozostawiając po sobie ogromną pustkę w sercach najbliższych, a także licznych, wiernych fanów. Mimo trwającej do dziś działalności zespołu nikomu w składzie nie udało się wypełnić luki po jego założycielu, a kapela nie nawiązała już do dawnych osiągnięć. Dziś mija 16. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

W Chorzowie pamięć o Mirku Bregule z pewnością nie zginęła. W mieście na Placu Piastowskim zlokalizowany jest pomnik postawiony ku czci artysty, a kawałek dalej na skrzyżowaniu ulic Siemianowickiej i ks. Bojarskiego znajduje się rondo nazwanego jego imieniem. Dodatkowo w ubiegłym roku w ramach jednej z aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tężnia położona na placu Hutników także nosiła nazwisko lidera Universe.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości