W niedzielę 10 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Szybciej pojedziemy z Warszawy do Białegostoku. Lepszy dostęp do kolei zapewni 30 nowych przystanków. Dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dojedziemy pociągiem do lotniska w Pyrzowicach oraz po ponad 20 latach z Chorzel przez Wielbark do Szczytna. Wrócą połączenia kolejowe z Olsztyna Gutkowa do Braniewa, z Krakowa do Zakopanego oraz do Oświęcimia przez Skawinę i Zator.
Nowy rozkład jazdy pociągów został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami. Dzięki miliardowym inwestycjom z wykorzystaniem środków budżetowych i programów unijnych podróżni skorzystają z nowych i zmodernizowanych stacji i przystanków oraz krótszych czasów podróży. Zwiększa się atrakcyjność oferty połączeń regionalnych i dalekobieżnych. W rozkładzie jazdy uwzględniono najbardziej korzystne dla podróżnych połączenia oraz kontynuację prac na liniach kolejowych.
Krótsze podróże i nowe połączenia
Krócej na trasie Warszawa – Białystok. Dzięki postępowi prac modernizacyjnych na odcinku Czyżew– Białystok, w grudniu czas przejazdu pociągów na trasie z Warszawy do stolicy Podlasia skróci się o około 10 min. Od niedzieli dostępny będzie także nowy peron na przystanku Białystok Zielone Wzgórza.
Dojedziemy koleją do lotniska w Pyrzowicach. To efekt zakończonej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na odcinku Zawiercie – Pyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry. Pociągi zatrzymają się na zmodernizowanych peronach na stacjach: Zawiercie (nowy peron), Poręba, Siewierz, Tarnowskie Góry oraz nowych przystankach: Mierzęcice, Miasteczko Śląskie Centrum, nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz Zawiercie Kądzielów (PLK SA umożliwią pasażerom korzystanie z przystanku po tym jak przewoźnik złoży wniosek). Połączenia będą realizowane w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry.
Po ponad 20 latach, po wykonaniu prac remontowanych, powrócą pociągi pasażerskie na trasę Chorzele – Wielbark – Szczytno (linia 35). W czerwcu tego roku po 22 latach, dzięki inwestycji PLK SA, przywrócone zostało połącznie na mazowieckim odcinku z Ostrołęki do Chorzel.
Będzie więcej połączeń na przywróconej do eksploatacji w czerwcu br. linii Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój. Obecnie pociągi kursują w weekendy. Od 10 grudnia przewoźnik zaplanował także połączenia w tygodniu.
W Małopolsce przywrócone zostaną połączenia z Krakowa do Oświęcimia przez Skawinę i Zator (linia nr 94). Obecnie pociągi kończą bieg w Przeciszowie. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów ze zmodernizowanej stacji Brzeźnica i peronu przy przystanku Jaśkowice.
Nowy rozkład jazdy na Warszawskim Węźle Kolejowym uwzględnia prace prowadzone przy modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Mimo prac pod ciągłym ruchem pociągów, wraz ze zmianą rozkładu jazdy zaplanowano zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na podmiejskiej linii średnicowej.
Nowe przystanki i zmodernizowane perony
Pasażerowie wybierający w codziennych podróżach kolej – najbardziej ekologiczny środek transportu, skorzystają z nowych przystanków, wybudowanych w ramach inwestycji współfinasowanych ze środków unijnych oraz z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.
Lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki:
- w woj. łódzkim; Pabianice Północne na linii Łódź Kaliska – Zduńska Wola, Zgierz Rudunki na linii Łódź – Łowicz, Jedlicze k. Zgierza na linii Łódź – Kutno.
- w woj. mazowieckim; Warszawa Grochów na linii Warszawa – Otwock, Kosów na linii między Tomaszowem Mazowieckim a Radomiem.
- w woj. małopolskim; Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków na linii Tarnów – Leluchów, Dąbrówka Jezioro Mucharskie na linii Skawina – Sucha Beskidzka, Bańska Niżna, Poronin Misiagi oraz Chabówka Stadion na wybudowanej łącznicy w Chabówce, na l. nr 99 Chabówka – Zakopane ( od 22 grudnia)
- w woj. kujawsko-pomorskim; Grudziądz Tuszewo na linii Toruń Wschodni – Malbork,
Grudziądz Centrum i Tuchola Rudzki Most na linii Działdowo – Chojnice.
- w woj. świętokrzyskim; Stawiany Pińczowskie na linii Kielce – Busko-Zdrój
- w woj. dolnośląskim; Mirków na trasie Wrocław Główny- Oleśnica.
- w woj. śląskim; nowa stacja Pyrzowice Lotnisko, przystanki; Mierzęcice, Miasteczko Śląskie Centrum, Zawiercie Kądzielów (PLK SA umożliwią pasażerom korzystanie z przystanku po tym jak przewoźnik złoży wniosek) na trasie Zawiercie – Pyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry, Pawłowice Śląskie Centrum na linii Orzesze – Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski Centrum na linii Rybnik Towarowy – Chałupki, oraz Katowice Ochojec, Katowice Kostuchna, Katowice Murcki, Katowice Podlesie Dąbrowa na liniiKatowice Ligota – Tychy (przewoźnik złożył wnioski na korzystanie z czterech przystanków w Katowicach od 15 stycznia).
- w woj. lubelskim; Żurawnica na trasie między Zamościem a Szczebrzeszynem ( pociągi zatrzymają się od 2 stycznia 2024 r.).
- w woj. warmińsko-mazurskim – Nowy Dwór koło Ornety na trasie Olsztyn Gutkowo- Braniewo
- w woj. pomorskim – Otomino na linii 229 Pruszcz Gdański – Łeba
- w woj. wielkopolskim – Obłaczkowo na trasie Września –Jarocin
Od 10 grudnia podróżni skorzystają także z nowych i zmodernizowanych peronów. W stolicy oddany do użytku zostanie nowy jednokrawędziowy peron nr 5 na stacji Warszawa Gdańska oraz perony na przebudowywanych stacjach i przystankach; Warszawa Wawer, Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka Grochowska. Na Mazowszu lepszy dostęp do kolei zapewnią również przebudowane przystanki Ruda Wielka między Skarżyskiem-Kamienną a Radomiem, Koziebrody na trasie Nasielsk – Toruń Wschodni. Do pociągu wsiądziemy również ze zmodernizowanych drugich peronów na przystankach Żakowice Południowe i Zaosie na trasie z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego. Z pierwszych odnowionych peronów na tych przystankach podróżni korzystają już od 18 października br. W grudniu oddany do użytku zostanie wyremontowany peron nr 1 na stacji Kielce, która od 10 grudnia zmieni nazwę na Kielce Główne. W regionie podróżni wsiądą wygodnie do pociągów ze zmodernizowanych przystanków Grochowiska i Nida na trasie Kielce – Busko Zdrój. Pod koniec roku skorzystamy także z przebudowanych, lepiej dostępnych peronów na przystanku osobowym Bożacin i stacji Koźmin Wielkopolski na linii 281 Oleśnica – Chojnice. Udostępnione zostaną także zmodernizowane perony w Ropczycach.
Pociągi wracają na swoje trasy
Od 10 grudnia wrócą pociągi na trasę Olsztyn Gutkowo – Braniewo. PKP Polskie Linie kolejowe S.A. przygotowały linię do sprawnych i bezpiecznych podróży. Podróżni wsiądą do pociągów z przebudowanych stacji i przystanków, które zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Lepszy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Nowy Dwór koło Ornety. W województwie zachodniopomorskim pociągi pojadą po nowym moście na Regalicy i wrócą na swoje stałe trasy. Składy m.in. kursujące w relacji do i ze Świnoujścia z pominięciem stacji Szczecin Gł. z powrotem będą jeździły przez stację. Od 22 grudnia dojedziemy pociągiem do Zakopanego. Lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki. Na stacji Zakopane podróżni wygodnie wsiądą do pociągów z pierwszych oddanych do użytku peronów. W Wielkopolsce dzięki zakończeniu remontu pociągi wrócą na trasy Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie oraz Koźmin Wielkopolski – Krotoszyn. Na remontowanych odcinkach tych linii nie będzie już obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa.
Informacja dla podróżnych
Przed podróżą warto sprawdzić rozkłady jazdy. Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, www.intercity.pl oraz w aplikacji mobilnej Portal Pasażera. Również przewoźnicy informują o zmianach rozkład na stronach internetowych https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/komfortowe-podroze-z-pkp-intercity.-przewoznik-prezentuje-nowy-rozklad-jazdy-na-sezon-2023/2024.html Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na wyświetlaczach na stacjach.
Źródło: Informacja prasowa