Umowa na projekt Domu Kalidego podpisana. Jest planowany termin zakończenia prac

Umowa na projekt Domu Kalidego podpisana. Jest planowany termin zakończenia prac
Historyczny budynek zostanie przystosowany do planowanych potrzeb użytkownika z uwzględnieniem zabytkowych uwarunkowań.fot UM Chorzów

Podpisano umowę na projekt przebudowy Domu Kalidego. Dzięki niemu jeden z najstarszych budynków nie tylko w Chorzowie, ale na całym Górnym Śląsku zostanie zaadaptowany dla potrzeb Oddziału Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa. Tym samym w Chorzowie II powstanie pierwsza instytucja kultury.

Prace mają potrwać kilka miesięcy. Ich zwieńczenie planowane jest na jesień przyszłego roku.

– Mamy zamiar w ten sposób uratować niezwykle cenny obiekt oraz udostępnić go mieszkańcom – zapowiada Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. – To ważne przedsięwzięcie. Na jego realizację zamierzamy pozyskać środki unijne – dodaje.

Dom Kalidego jest częścią dawnego osiedla robotniczego Huty Królewskiej. Pozostałości tego założenia, w tym Dom Kalidego, są przykładem najstarszego zachowanego budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku i stanowią bezcenną pamiątkę rozwoju miasta i regionu. Ponadto dom jest miejscem narodzin i dorastania wybitnego europejskiego rzeźbiarza – Theodora Erdmanna Kalidego związanego rodzinnie z naszym miastem. Jest on autorem wielu rzeźb będących wizytówkami śląskich miast. W Chorzowie to m.in. „Chłopiec z Łabędziem” oraz oryginalny (pierwszy) pomnik Fryderyka Wilhelma von Redena. Dom został wybudowany w 1803 roku, a jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 600 metrów kwadratowych.

Historyczny budynek zostanie przystosowany do planowanych potrzeb użytkownika z uwzględnieniem zabytkowych uwarunkowań. Po jego rewaloryzacji ma służyć społeczności lojalnej jako multifunkcjonalna placówka muzealna będąca miejscem spotkań. Sale w budynku mają pozwalać na prezentowanie wystaw, przewidziano także prezentację rekonstrukcji hutniczego mieszkania z XIX w. 

– Nie chcemy żeby to było klasyczne muzeum z ekspozycją. Zależy nam na tym, aby ten obiekt służył lokalnej społeczności zgodnie z jej oczekiwaniami i potrzebami – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa. 

Docelowo budynek będzie wyposażony w strefę wystawienniczą, w skład której wejdzie rekonstrukcja hutniczego mieszkania z początku XIX wieku oraz sale ekspozycyjne, w tym sala administracyjno-biurowa, strefa socjalno-sanitarna, strefa magazynowa, biblioteka z czytelnią oraz strefa gastronomiczna. Połączone z nią funkcjonalnie podwórze zostanie wyposażone w podest sceniczny i konstrukcje umożliwiające instalację scenicznego sprzętu oświetleniowego. To pozwoli na organizację kameralnych wydarzeń kulturalnych.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości