Trening oporowy to rodzaj ćwiczeń angażujących duże ilości włókien mięśniowych. Może być wykonywany z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu lub masy własnego ciała. To znakomita forma aktywności prowadząca do modelowania sylwetki.
Trening oporowy – co to jest?
Trening oporowy uznawany jest za najbardziej efektywny rodzaj aktywności fizycznej. Nazywany też treningiem siłowym, jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić do wymodelowania sylwetki. Polecany jest osobom w każdym wieku i niezależnie od poziomu kondycji fizycznej. Z reguły wykonywany jest na siłowni, jednak odpowiednio rozpisane programy umożliwiają trening w domu i w plenerze.
O treningu oporowym możemy mówić w przypadku, kiedy organizm pokonuje opór zewnętrzny. Najczęściej do wytworzenia takiego oporu wykorzystywane są następujące akcesoria:
- hantle,
- sztangi z obciążeniem,
- maszyny oporowe,
- taśmy TRX,
- gumy oporowe.
W treningu oporowym można też wykorzystywać masę własnego ciała. Tu świetnym przykładem będzie kalistenika, street workout, czy ogólnorozwojowy trening w domu.
Korzyści płynące z treningu oporowego
W zależności od rodzaju dobranych ćwiczeń trening oporowy może przynieść różne rezultaty. Często polecany jest jako dodatkowy element treningów wykonywanych przez profesjonalnych sportowców specjalizujących się w różnych dyscyplinach. Do najważniejszych korzyści wynikających z uprawiania treningu oporowego należą:
- wzmocnienie ciała – regularny trening wzmacnia mięśnie, utrzymuje sprawność stawów i elastyczność ścięgien. Pozwala utrzymać mobilność, sprawność i wytrzymałość;
- wzrost siły – stopniowe zwiększanie obciążeń prowadzi do zwiększenia siły mięśniowej, także w obrębie mięśni głębokich;
- poprawa wyglądu sylwetki – trening siłowy zalecany jest zarówno na etapie zrzucania zbędnych kilogramów, jak i przy rozbudowie masy mięśniowej;
- redukcja stresu – mocny trening sprzyja poprawie samopoczucia i przynosi wiele satysfakcji.
Jak uzyskać najlepsze efekty w treningu oporowym?
Trening oporowy przyniesie dobre efekty tylko w przypadku regularnych ćwiczeń obejmujących wszystkie duże partie mięśniowe. Staraj się stopniowo zwiększać obciążenia, tym samym notując progres i stale dając organizmowi nowe bodźce. Poświęć tej aktywności około 4-6 godzin tygodniowo w minimum 2-3 blokach treningowych. Pomiędzy treningami musisz znaleźć czas na regenerację organizmu. Najgorszym sposobem jest trening nieregularny, w czasie którego będziesz chciał nadrobić wszystkie zaległości.
Ważnym elementem wpływającym na poprawę efektów treningu, jest dieta. Powinna być bogata w węglowodany wykorzystywane przez organizm jako paliwo, oraz białko potrzebne do budowy mięśni. Jeśli chcesz profesjonalnie uprawiać takie dziedziny sportu jak kulturystyka i kalistenika dieta powinna być rozpisana przez specjalistów.
Trening siłowy to aktywność bardzo uniwersalna, polecana w wielu sytuacjach. Pozwala uzyskać efekty w zakresie rozbudowy tkanki mięśniowej, spalania tłuszczu, a także ogólnej poprawy sprawności fizycznej. Przed rozpoczęciem treningów skonsultuj plan ze specjalistą, który dopasuje go do celu, jaki chcesz osiągnąć.