Skansen pod palcami – ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących

Skansen pod palcami – ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących
Aplikacja YourWay jest dostępna za darmo zarówno dla systemu Android jak i IOS. Pozwala osobom, szczególnie z niepełnosprawnością wzroku, poznać obiekty, które znajdują się w przestrzeni Parku Etnograficznego.fot. MGPE w Chorzowie

12 obiektów chorzowskiego skansenu zostało wyposażonych w nadajniki YourWay Beacon, przy wejściu zawisł także tyflograficzny plan muzeum, dzięki czemu zwiedzanie muzeum przez osoby niewidome i niedowidzące będzie o wiele łatwiejsze. Dostępna jest również publikacja dotycząca muzeum w dwóch wersjach – czarnodrukowej oraz brajlowskiej, z wypukłą ryciną.

W wybranych obiektach Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” został zamontowany system YourWay Beacon. To niewielki nadajnik, sygnalizujący swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay, która służy do nawigowania w terenie. Dostarcza przygotowane informacje tekstowe, odczytywane wprost z telefonu użytkownika.

Aplikacja YourWay jest dostępna za darmo zarówno dla systemu Android jak i IOS. Pozwala osobom, szczególnie z niepełnosprawnością wzroku, poznać obiekty, które znajdują się w przestrzeni Parku Etnograficznego.

Muzeum zostało umieszczone w ogólnopolskiej bazie YourWay, z której korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Potencjalny turysta planując wycieczkę będzie miał je zatem na liście obiektów z udogodnieniami. Nadajniki występują w następujących obiektach: Chałupa z Istebnej w Zagrodzie Bogatego Chłopa, Garbarnia z Koniakowa, Chałupa z Goleszowa, Spichlerz dworski z Simoradza, Szkoła z Wapienicy, Stodoła ośmioboczna z Brzeźc, Młyn z Imielina , Wiatrak z Grzawy, Kościół z Nieboczów, Chałupa z Katowic, Chałupa z Kaliny, Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zostało wyposażone w
plan tyflograficzny, odpowiedni dla osób z niepełnosprawnością. Przedstawia plan całego obiektu, z najważniejszymi budynkami i miejscami. Wszystkie oznaczenia  są przedstawione w grafice wypukłej, a opisy zarówno w brajlu jak i w czarnodruku. Jest więc dostosowany do osób niewidomych i słabowidzących. Ponadto, dzięki nowoczesnej technologii, łączy się z aplikacją Your Way, która dostarcza informacji o obiekcie.

Powstała publikacja dotycząca Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Mini przewodniki powstały w dwóch wersjach – czarnodrukowej, wzbogaconej o kolorowe zdjęcia oraz brajlowskiej, z wypukłą ryciną. Zawierają informacje o obiekcie, opowiadają o najważniejszych miejscach. Znajdziemy w nich również informacje o udogodnieniach dla osób niewidomych i niedowidzących. Bez wątpienia posłużą turystom z różną niepełnosprawnością.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa