W 2023 roku Alstom w Polsce wzmocnił pozycję największego pracodawcy krajowego sektora kolejowego i zwiększył zatrudnienie w polskich zakładach Certyfikat jest zatem wyrazem uznania za kolejny postęp.
Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, po raz piąty z rzędu uzyskał w Polsce certyfikat Top Employer. Jako międzynarodowa grupa, Alstom został certyfikowany w 2024 roku w 27 krajach. Wyróżnienie jest przyznawane firmom zaangażowanym w tworzenie optymalnego środowiska pracy i stosującym najlepsze praktyki zarządzania zasobami ludzkimi. Podstawą nadania certyfikatu jest kompleksowe badanie, obejmujące dwadzieścia obszarów, takich jak strategia kadrowa, środowisko pracy, pozyskiwanie talentów, szkolenia, dobrostan pracowników, różnorodność oraz integracja.
Alstom w Polsce angażuje się w szereg działań nastawionych na wspieranie rozwoju osób młodych, w tym studentów i absolwentów uczelni technicznych. Współpracuje m.in. z Politechniką Śląską, Politechniką Krakowską, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu i Politechniką Wrocławską przy organizacji wykładów, szkoleń, badań naukowych oraz programów stażowych. W 2023 roku Alstom przystąpił do programu Katowice Miastem Fachowców, w ramach którego organizowane są wizyty studyjne dla uczniów w zakładach Grupy w celu promowania edukacji branżowej i technicznej. W planach dotyczących rekrutacji, Alstom zwraca szczególną uwagę na ludzi młodych oraz promowanie inżynierskich ścieżek edukacyjnych. Firma kieruje wiele ofert do studentów, absolwentów kierunków technicznych, a także uczestników swojego sztandarowego programu stażowego „We Train You”.
– Jesteśmy niezwykle dumni z certyfikatu Top Employer. Praca w Alstom daje członkom naszego zespołu ogromne możliwości rozwoju zawodowego i osobistego – zarówno w macierzystym zakładzie, w innych zakładach w Polsce, jak również na stanowiskach regionalnych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w ramach całej międzynarodowej grupy. Oferujemy kandydatom i kandydatkom wiele ciekawych ofert pracy. Zachęcamy też naszych pracowników do transferów, bo wiemy, że ich doświadczenia mogą być niezwykle cenne dla członków zespołu Alstom, realizujących projekty w ponad 60 krajach na świecie – komentuje Monika Kościelna, Dyrektor HR na region CEE.
Podstawą integracji i rozwoju pracowników Alstom jest wewnętrzna kultura uczenia się. Rocznie każdy pracownik Alstom odbywa średnio 21 godzin szkoleń z wykorzystaniem nowych technologii. Wielokrotnie nagradzana na całym świecie platforma edukacyjna Alstom University oferuje pracownikom szeroki zakres szkoleń technicznych i specjalistycznych, jak i poszerzanie tzw. kompetencji miękkich. Grupa stale rozbudowuje też programy dedykowane ekspertom, m.in. World Class Manufacturing i World Class Engineering, które pozwalają czerpać wiedzę od najlepszych, a następnie dzielić się nią lokalnie i globalnie.
Certyfikat Top Employer jest potwierdzeniem zaangażowania Alstom w tworzenie przyjaznego miejsca pracy dla ponad 4000 pracowników zatrudnionych w kraju. Alstom jest w Polsce największym producentem i eksporterem w branży kolejowej. Firma od lat zwiększa swój zespół pracowników, prowadząc aktywną rekrutację do zakładów w Chorzowie, Katowicach, Wrocławiu i Nadarzynie. Tylko w 2023 roku Alstom zatrudnił w Polsce około 500 nowych pracowników. Firma oferuje możliwości rozwoju kariery na wielu stanowiskach – od inżynierskich, przez zaopatrzenie, spawanie, elektryka i elektromechanika, po zarządzanie projektami, inżynierię oprogramowania i cyberbezpieczeństwo.
– Wyprodukowane przez zakłady w Polsce pojazdy szynowe oraz systemy automatyki kolejowej i infrastrukturalnej są eksploatowane w większości europejskich krajów, a także na Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce i Australii. To powód do dumy dla naszych zespołów. Wspólnie rozwijamy nowe technologie i stawiamy czoło ciekawym wyzwaniom, dzięki czemu nasi pracownicy nieustannie podnoszą swoje kompetencje – podkreśla Sławomir Cyza, Prezes Zarządu Alstom Polska S.A.
Źródło: Informacja prasowa