Wielkanoc na Śląsku tydzień wcześniej. Skansen zaprasza

Wielkanoc na Śląsku tydzień wcześniej. Skansen zaprasza
Podczas Wielkanocy na Śląsku nie zabraknie zdobienia pisanek. | fot. archiwum

Warsztaty, pochód i mnóstwo atrakcji. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na wydarzenie Wielkanoc na Śląsku.

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca w chorzowskim skansenie będzie można poczuć atmosferę świąt wielkanocnych.

– Podczas Wielkanocy na Śląsku czekać na Was będą warsztaty tworzenia palm, zdobienia jajek, poszukiwania zajączka , dawne obrzędy oraz jarmark z gastronomią i rzemiosłem .
– mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Imprezę otworzy tradycyjne szukanie zajączka przez najmłodszym gości skansenu. Na terenie ekspozycji zostaną ukryte tekturowe figurki, które dzieci muszą zebrać by wymienić je na drobne nagrody.

Nie zabraknie także zabaw z jajkiem w roli głównej – slalom z jajkiem na łyżce oraz kulanie jaja, które jest jedną z najstarszy zabaw wielkanocnych na Śląsku.

Kulanie jajek do ducki czyli dołka polegało na toczeniu jajek z górki po ziemi lub deseczce w kierunku wykopanego dołka. Ten który trafił – wygrywał i zabierał pozostałe jajka którymi się bawiono. W innej wersji wygrywał ten, którego jajko stoczyło się najdalej lub najszybciej dotarło do mety – czytamy w zaproszeniu.

Zabawy te przygotują edukatorzy na łące między karczmą a zagrodą Sołtysa.

W tym samym miejscu stanie także namiot plenerowy, w którym prowadzone będą rodzinne warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Na uczestników czekały będą materiały – zielone gałązki, bibuła i wstążki, z których będzie można wykonać symbol niedzieli palmowej. Palmy wykonane przez gości skansenu wezmą udział w konkursie gdzie oceniana będzie zarówno estetyka jak i własna inwencja oraz kreatywność.

Zaopatrzeni w palmy goście Wielkanocy na Śląsku udadzą się w procesji z Jezuskiem Palmowym – na mszę świętą z poświęceniem palm i wody. Po nabożeństwie uczestnicy mszy jak i wszyscy pozostali chętni wyrusza spod kościoła korowodem po skansenie, w trakcie którego będą odtwarzane zwyczaje związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkim Tygodniem, a przy okazji snuć opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w tym świątecznym czasie.


– Najpierw uczestnicy przemarszu zatrzymają się przy chałupach z Bykowiny i Bruśka, gdzie zatkną je w odrzwiach – wierzono bowiem, że palma ochroni dom i gospodarstwo od nieszczęść, burz i gradu oraz zapewni błogosławieństwo domownikom.
Z pojedynczych gałązek wykonywano krzyżyki, które zatykano w obejściach i na polach – także ten zwyczaj zostanie odtworzony. Krzyżyki zostaną wetknięte w okienku stajni gdzie na co dzień żyją skansenowskie zwierzęta oraz na polu za spichlerzem ze Strzemieszyc. Podczas przemarszu goście muzeum dowiedzą się dlaczego jedzono bazie, dlaczego obmywano się wodą ze strumieni oraz czym było palenie żuru – tłumaczą pracownicy skansenu.

Metą korowodu wielkanocnego będzie scena, na której rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną przygotowaną przez uczestników imprezy oraz występ Dygającej kapeli z repertuarem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych oraz przyśpiewek na powitanie wiosny.

Święta Wielkiej Nocy nie mogą obejść się bez zdobionych jajek. Zwyczaj ten znany jest w wielu kulturach, a jajko symbolizuje odradzające się życie i płodność. Jednym z najstarszych sposobów dekorowania jest metoda batikową, polegającą na nakładaniu wosku i farbowaniu. Dla chętnych przygotowane będą warsztaty zdobienia jajek tą metodą, zaś w spichlerzu z Wojkowic z pomocą opiekunów, będzie można stworzyć własną palmę lub ozdobę świąteczną.

Na spragnionych świątecznych smakołyków czekać będą Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Pradlanki”. Nie zabraknie także rękodzielników, twórców ludowych, wytwórców produktów regionalnych – wszystko to by poczuć klimat wielkanocnych świąt!

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa