ZTM informuje o zmianach na czas świąt

ZTM informuje o zmianach na czas świąt

Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca pasażerów do tego, aby w najbliższych dniach przed wyjściem z domu na przystanek sprawdzać rozkłady jazdy w Internecie, zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi komunikatami lub zadzwonić na infolinię. Ma to związek ze zbliżającymi się Świętami oraz z zaplanowaną na najbliższy weekend zmianą czasu.

Tradycyjnie, w związku ze Świętami Wielkanocnymi, w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone zmiany. Pierwsze z nich wejdą w życie już w czwartek (28 marca), natomiast najwięcej z nich będzie obowiązywać od niedzieli (od 31 marca).

Warto zwrócić także uwagę, że w tym roku z okresem świątecznym zbiega się zmiana czasu z zimowego na letni. Nastąpi to w nocy z 30 na 31 marca, co oznacza, że osoby planujące w tym czasie podróże autobusami, również powinny zapoznać się z informacjami na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej – przypomina ZTM.

28 i 29 marca oraz 2 kwietnia

W tych dniach w szkołach obowiązuje tzw. wiosenna przerwa świąteczna. W związku z tym na tych liniach, na których występuje podział roboczych rozkładów jazdy na podtypy, należy sugerować się rozkładami ważnymi w dni robocze nieszkolne lub niewakacyjne. W zdecydowanej większości przypadków, takie podziały jednak nie występują, co oznacza, że obowiązują zwykle rozkłady jazdy ważne na dni robocze.

W sobotę jak w soboty, w niedzielę jak w niedziele i święta, ale z licznymi wyjątkami

Na większości linii w Wielką Sobotę (30 marca) oraz w Niedzielę Wielkanocną (31 marca) obowiązywać będą kolejno rozkłady jazdy na soboty (niewakacyjne) oraz na niedziele i święta (niewakacyjne). Wyjątkiem zostanie objętych w sumie około 100 linii autobusowych i tramwajowych. – Będzie to oznaczać albo wcześniejsze zakończenie kursowania autobusów, albo pomijanie przystanków zlokalizowanych w pobliżu centrów handlowych. Niektóre z linii zostaną zawieszone – to dotyczy linii tramwajowej 23 oraz 25 linii autobusowych – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

W Poniedziałek Wielkanocny jak w niedziele i święta

W Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia), podobnie jak w Niedzielę Wielkanocną, również obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne na niedziele i święta oraz wyjątki od tej reguły, które oznaczają zawieszenie niektórych linii lub obowiązywanie rozkładów jazdy oznaczonych jako Święta Szczególne.

W czasie Świąt zmiana czasu na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni w noc z soboty na niedzielę oznacza, że na niektórych liniach będą obowiązywać specjalne rozkłady jazdy. Sytuacja ta dotyczy 5 linii tramwajowych oraz 35 autobusowych. – W praktyce oznacza to, że kursy rozpoczynające się pomiędzy godziną 2 a 3 nie zostaną zrealizowane lub ich rozpoczęcie zostanie przesunięte na przed godzinę 2 – wyjaśnia Michał Wawrzaszek.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej ZTM

Szczegółowe informacje dot. ruchu autobusów i tramwajów w związku ze Świętami oraz zmianą czasu dostępne są na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. Pasażerowie, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, mogą również zadzwonić na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię (800 16 30 30).

Informacja dotycząca Punktów Obsługi Pasażera

Punkty Obsługi Pasażera w Wielka Sobotę (30 marca) będą nieczynne.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa