Ma niewiele ponad 20 lat. Kończy medycynę na Cambridge. Dostał się na Harvard

Ma niewiele ponad 20 lat. Kończy medycynę na Cambridge. Dostał się na Harvard
Jeremi ma na swoim koncie już 11 publikacji naukowych z zakresu neurobiologii i neurochirurgii. | fot. mat. prasowe

Absolwent III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie, Jeremi Chabros, wzbudza podziw światowego środowiska naukowego.

Kiedy 6 lat temu pisaliśmy o Jeremim, ten przygotowywał się do matury. Już wtedy był stypendystą Minister Edukacji Narodowej i laureatem wielu międzynarodowych konkursów.

Czytaj też: Nie chodzi do szkoły, bo musi się uczyć

Dziś, 22-latek kończy studia medyczne na Uniwersytecie Cambridge. Mimo swojego wieku jest autorem 11 publikacji naukowych z zakresu neurobiologii i neurochirurgii. I właśnie otrzymał ofertę studiów na jednym z najlepszych wydziałów medycznych świata – na Harvardzie! I mówi mi, że robi to wszystko by wrócić do Polski i w naszym kraju zmienić sposób leczenia chorób neurologicznych. Staż robił na polskich oddziałach onkologicznych.

Dorastałem otoczony przez smog, a kaszel moich sąsiadów odbijał się echem, wtórując gorzkim statystykom chorób. Jednak dla mnie, ta codzienność to nie były statystyki. Były to znajome twarze, każda z wyjątkową historią, każda inaczej dotknięta przez skutki zdrowotne niskiego statusu społeczno-ekonomicznego. Podczas studiów w Wielkiej Brytanii i stażu w USA dotrało do mnie, że te wyznaczniki zdrowia i choroby nie są nieodwracalne, a ich mierzalne określenie i odpowiednia analiza pozwolą nam na zaprojektowanie strategii polepszenia zdrowia Polaków – mówi Jeremi Chabros w rozmowie z dr Maciejem Kawęckim.

Naukowa pasję Jeremi łączy ze… sportem. Razem z kolegamni z uczelni, absolwent III LO, a wcześniej byłego już Gimnazjum nr 11, zdobył brązowy medal w akademickich mistrzostwach Wielkiej Brytanii w piłce ręcznej.

– Jeremi powiedział mi, że nie zna jednej osoby która dziś chciałaby zostać w Wielkiej Brytanii. Problem polega na tym, że część osób nie ma gdzie do Polski wracać. Tworzenie warunków, by tacy ludzie pracowali dla Polski powinno być absolutnym priorytetem – podsumowuje dr Maciej Kawęcki, popularyzator nauki.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa