LUX – Europejska Nagroda Publiczności. Bezpłatne seanse w „Grajfce”!

LUX – Europejska Nagroda Publiczności. Bezpłatne seanse w „Grajfce”!

W Kinie za Rogiem Grajfka w Chorzowie od 2 do 5 kwietnia 2024 roku trwać będą bezpłatne pokazy filmów nominowanych w tegorocznej edycji LUX – Europejskiej Nagrody Publiczności. Laureata filmowej rywalizacji poznamy już 16 kwietnia!

Program seansów w Kinie za Rogiem „Grajfka” przedstawia się następująco:

2.04. 2024 – „Opadające liście” (reż. Aki Kaurismäki, Finlandia | 81 min | 2023)

Film opowiada historię dwojga samotnych ludzi (w ich rolach Alma Pöysti i Jussi Vatanen), którzy pewnej nocy spotykają się przypadkiem w Helsinkach. Oboje poszukują pierwszej, jedynej i największej miłości swojego życia. Na drodze do szczęścia stają jednak alkoholizm mężczyzny, zgubione numery telefonu i nieznajomość nazwisk i adresów. A życie, jak zwykle, rzuca kłody pod nogi tym, którzy szukają szczęścia.

Ta sympatyczna tragikomedia (podejrzewano, że już nie powstanie) stanowi kontynuację trylogii Akiego Kaurismäkiego o klasie robotniczej (Cienie w raju, Ariel oraz Dziewczyna z fabryki zapałek).

3.04. 2024 – „20.000 gatunków pszczół” (reż. Estibaliz Urresola Solaguren, Hiszpania | 129 min | 2023)

Ośmioletnia dziewczynka przeżywa rozterkę – otoczenie nie uznaje jej tożsamości płciowej. Lato u ciotki, która prowadzi hodowlę pszczół, na zawsze zmieni życie jej i jej matki.

4.04.2024 – „Siostrzeństwo świętej sauny” (reż. Anna Hints, Estonia, Francja, Islandia | 89 min | 2023)

W głębi gęstego lasu na południu Estonii grupa kobiet spotyka się w saunie dymnej. W bezpiecznym mroku sauny dzielą się ze sobą najskrytszymi myślami i tajemnicami. Otulone gęstym od ciepła powietrzem zdejmują ubrania, by wyrzucić z siebie strach i wstyd, które są uwięzione w ich ciałach – chcą pozbyć się ich ciężaru i odzyskać siły.

5.04.2024 – „Adamant” (reż. Nicolas Philibert, Francja, Japonia | 109 min | 2022)

Adamant to wyjątkowy ośrodek opieki dziennej – to ośrodek pływający. Jest zacumowany na Sekwanie w samym centrum Paryża. Przebywają w nim dorośli z różnymi zaburzeniami psychicznymi. W ośrodku otrzymują pomoc, która osadza ich w czasie i przestrzeni oraz pomaga im odzyskać siły i równowagę. Pracownicy ośrodka wszelkimi siłami próbują zapobiec pogarszaniu się opieki psychiatrycznej i jej odczłowieczeniu. Film wprowadza nas na pokład „Adamanta”, abyśmy poznali jego pacjentów oraz ich opiekunów, którzy codziennie wymyślają tu życie od nowa.

Początek wszystkich projekcji o godzinie 18.00. Bezpłatne wejściówki można rezerwować e-mailem:: damian_b@chck.pl lub telefonicznie: 32 349 78 71. Ilość miejsc ograniczona!

LUX – Europejską Nagrodę Publiczności przyznają Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa Wyraża ona zaangażowanie Parlamentu na rzecz kultury. Inicjatywa propaguje różnorodność kulturową oraz wspiera europejskie kino i sztukę. Nagroda buduje kulturowe mosty porozumienia w całej Europie – popularyzuje filmy, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Głosy widowni pomogą wybrać najlepszy film. Parlament Europejski zaprasza w ten sposób obywateli do współudziału w procesie przyznawania nagrody. Widzowie są zapraszani do dyskusji o Europie, do których punktem wyjścia jest inspirujące kino europejskie.

W wyborze laureata nagrody uczestniczą widzowie, skoro jest to nagroda publiczności, nie może być inaczej… Osoby uczestniczące w ocenie filmów (głosowanie trwa do 14 kwietnia 2024 roku) dają sobie szanse na wygranie wspaniałych nagród. Wśród nich są wizyta w Parlamencie Europejskim i udział w ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Publiczności LUX (16 kwietnia 2024 roku), a także spotkania z reżyserami i realizatorami nominowanych filmów. Głosowanie polega na przyznaniu filmom od jednej (słaby) do pięciu (doskonały) gwiazdek na stronie internetowej https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/pl/

W zestawie prezentowanych w „Grajfce” filmów brakuje piątego tegorocznego nominata, czyli filmu „Pokój nauczycielski” w reżyserii Ilkera Çataka, dostępnego aktualnie w ofercie polskich kin repertuarowych.

Inicjatorem chorzowskich pokazów jest redakcja magazynu „Chorzów Miasto Kultury”, Wydarzenie odbywa się dzięki współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce, Miastem Chorzów i Chorzowskim Centrum Kultury,


Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce przedstawia Wspolnie.eu – projekt Parlamentu Europejskiego, który ma zaangażować jak największą liczbę osób w życie demokratyczne Europy, a w szczególności zachęcić obywatel(k)i UE, by głosowali w wyborach europejskich 6-9 czerwca 2024 r. Zapisz się na przypomnienie o wyborach: https://elections.europa.eu/pl/use-your-vote/, Dołącz do społeczności: https://together.europarl.europa.eu/pl/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa