Dziś „Siostrzeństwo świętej sauny”, jutro „Adamant”. LUX Audience Award bezpłatnie w „Grajfce”!

Dziś „Siostrzeństwo świętej sauny”, jutro „Adamant”. LUX Audience Award bezpłatnie w „Grajfce”!

W Kinie za Rogiem Grajfka w Chorzowskim Centrum Kultury trwa przegląd filmów nominowanych w tegorocznej edycji LUX – Europejskiej Nagrody Publiczności. Bezpłatne seanse jeszcze dziś i jutro!

4 kwietnia br. o godzinie 18.00 na ekranie „Grajfki” pojawi się film Anny Hints „Siostrzeństwo świętej sauny”. 5 kwietnia o godzinie 18.00 zobaczyć będzie można „Adamant” Nicolasa Philiberta.

LUX – Europejską Nagrodę Publiczności przyznają Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa Wyraża ona zaangażowanie Parlamentu na rzecz kultury. Inicjatywa propaguje różnorodność kulturową oraz wspiera europejskie kino i sztukę. Nagroda buduje kulturowe mosty porozumienia w całej Europie – popularyzuje filmy, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Głosy widowni pomogą wybrać najlepszy film. Parlament Europejski zaprasza w ten sposób obywateli do współudziału w procesie przyznawania nagrody. Widzowie są zapraszani do dyskusji o Europie, do których punktem wyjścia jest inspirujące kino europejskie.

Według Parlamentu Europejskiego kino – jako środek komunikacji masowej w dziedzinie kultury – jest idealną platformą do dyskusji i refleksji na temat Europy i jej przyszłości. Zadaniem Europejskiej Akademii Filmowej jest propagowanie europejskiej kultury filmowej. Instytucja powstała w 1988 roku i zrzesza ponad 4 tys. filmowców z całej Europy.

Bezpłatne seanse, podobne do tych odbywających się od 2 do 5 kwietnia 2024 roku w „Grajfce”, zorganizowano we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Chorzowski przegląd odbywa się z inicjatywy redakcji magazynu „Chorzów Miasto Kultury”, dzięki współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce, Chorzowskim Centrum Kultury i Miastem Chorzów.

Wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji: damian_b@chck.pl; tel. 32 349 78 71. Ilość miejsc ograniczona!

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa