Chorzowscy radni apelują do prezydenta. Powodem język śląski

Chorzowscy radni apelują do prezydenta. Powodem język śląski
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych. | fot. UM Chorzów

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę – apel do Andrzeja Dudy o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego.

– Aż 25% Chorzowian podczas ostatniego spisu powszechnego zadeklarowało, że językiem, którym posługują się na co dzień jest właśnie język śląski. W naszym mieście od 12 lat prowadzona jest akcja „Godômy po ślônsku”. Jej celem jest promowanie śląskiej godki w miejscach publicznych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Poniżej zamieszczamy pełną treść apelu:

Szanowny Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej,

jako radne i radni Rady Miasta Chorzów zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego.

Śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało 467 145 osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku.

Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do tego kluczowego elementu swojego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach na bezprecedensową skalę działania twórcze i promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne.

Śląski pojawia się w nowych kontaktach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swoich użytkowników.

Ten zapał nie zastąpi jednak systematycznych działań na polu edukacji, które, w obliczu uniformizacyjnej presji kultury globalnej, stanowią jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów.

Zaznaczyć wypada, że wieloletnie dążenia do uznania śląskiego za język regionalny, przebiegały zawsze w przewidzianych prawem granicach, stanowiąc wyraz odpowiedzialnej, obywatelskiej postawy.

Wierzymy, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca.

Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych. 3 osoby (Bernadeta Biskup, Grzegorz Krzak i Jacek Nowak) wstrzymały się od głosu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa