Głośno jak w… Chorzowie? Dane GUS-u nie pozostawiają wątpliwości

Głośno jak w… Chorzowie? Dane GUS-u nie pozostawiają wątpliwości

Spośród osób zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. mieszkańców 282,8 tys. jest narażonych na hałas przekraczający dopuszczalne normy – wynika z danych GUS. Najgłośniejsze są Gliwice i Chorzów.

Zrealizowane na podstawie map hałasu badanie „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” pozwoliło m.in. oszacować liczbę ludności narażonej na hałas drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy, którego dopuszczalne poziomy zostały przekroczone.

Najwyższy udział osób narażonych na hałas w ciągu doby (według przekroczenia dopuszczalnych poziomów) w ogólnej liczbie ludności danego miasta odnotowano w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie (odpowiednio 10,2 proc., 8,2 proc. i 7,9 proc.).

Najmniejszy udział (poniżej 0,05 proc.) stwierdzono w Toruniu, Dąbrowie Górniczej i Olsztynie.

Badanie „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” realizowane jest co 5 lat. Pierwsza edycja zrealizowana została w 2024 r. na podstawie danych zawartych w strategicznych mapach hałasu za 2021 r. Zbiory danych przestrzennych dotyczących strategicznych map hałasu pozyskane zostały z systemu EHAŁAS-M administrowanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa