Tour de Pologne przez dwa dni w Chorzowie. Sprawdź, gdzie zobaczysz kolarzy

Tour de Pologne przez dwa dni w Chorzowie. Sprawdź, gdzie zobaczysz kolarzy
Peleton Tour de Pologne na ul. Krzyżowejfot. Paweł Mikołajczyk

4 i 5 sierpnia mieszkańcy Chorzowa będą mogli podziwiać bohaterów 76. Tour de Pologne. Na Stadionie Śląskim odbędzie się nie tylko start jednego z etapów, ale także lotna premia.

Nasze miasto stało się ważnym ośrodkiem na mapie Tour de Pologne. Największy w Polsce wyścig kolarski zawita do Chorzowa po raz piąty z rzędu. W tym roku kibicom zaserwowana zostanie – podobnie jak w 2018 r. – podwójna dawka emocji.

Najpierw kolarze przejadą przez Chorzów w niedzielę, 4 sierpnia – podczas 2. etapu (z Tarnowskich Gór do Katowic, długość 153 km). W ten dzień pokonają w naszym mieście ok. 6 kilometrów.

Pierwszy etap w naszym mieście jest właściwie powieleniem etapu z roku ubiegłego. Kolarze wjeżdżają od strony Bytomia, ulicą Łagiewnicką, a następnie – przez ulicę Krzyżową – udają się w kierunku Siemianowic Śląskich. Etap jest w niedzielę, możemy więc liczyć na dobrą frekwencję. Z tego, co mi wiadomo, Chorzów II już czeka na to. Ludzie wyjdą i pokibicują uczestnikom wyścigu – mówi nam Aleksander Franiasz z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów.

Znacznie więcej atrakcji zaplanowano na kolejny dzień. W poniedziałek, 5 sierpnia, kolarze rozpoczną 3. etap na Stadionie Śląskim (z Chorzowa do Zabrza, długość 150 km). Najpierw odbędzie się tzw. start honorowy. Z „Kotła czarownic” peleton wyjedzie bramą północną (od strony Skansenu), następnie przejedzie ulicami m.in. Parkową, Kościuszki, przez Rynek, a na ul. Powstańców skręci („pod prąd”) na ul. Katowicką. Na wysokości Placu Powstańców Śląskich zaplanowano start ostry, czyli początek rywalizacji.

Kolarze skręcą następnie z ul. Katowickiej w ul. Nową. Przejadą przez Chorzów Stary, a z ul. Siemianowickiej odbiją w prawo – do Parku Śląskiego.

W Parku Śląskim pojadą Aleją Klonową, aż do miejsca, gdzie staw jest przedzielony mostem z kanałem regatowym. Skręcą w prawo i udadzą się w kierunku bramy południowej Stadionu Śląskiego. Po wjeździe na bieżnię areny rozpocznie się walka o punkty na premii specjalnej – kontynuuje Aleksander Franiasz.

Premia specjalna zostanie zorganizowana z okazji 100-lecia Powstań Śląskich. Następnie kolarze po raz drugi opuszczą Stadion Śląski bramą północną. Dalej trasa prowadzić będzie m.in. ulicami: Katowicką, Gałeczki, Górniczą, Wita Stwosza, Długą, Piekarską, Podmiejską, Odrodzenia, Batorego. Na rondzie Gębały peleton skręci w prawo i opuści nasze miasto, wjeżdżając do Rudy Śląskiej.

Start honorowy odbędzie się prawdopodobnie o godz. 14.50, zaś start ostry ok. godz. 15.00. Na lotnej premii kolarzy powinniśmy zobaczyć ok. 10 minut po starcie ostrym. Łącznie pokonają oni w Chorzowie nieco ponad 18 km (3,6 km dojazd ze startu honorowego do startu ostrego, a następnie 14,6 km na początku 3. etapu).

Warto dodać, że na Stadionie Śląskim funkcjonować będzie miasteczko rowerowe. Wzorem roku ubiegłego kibice będą mogli zrobić zdjęcia, otrzymać autografy, dotknąć rowerów, na jakich ścigają się kolarze. Takie maszyny kosztują nawet 60 tys. złotych i więcej – dodaje Aleksander Franiasz.

Przed rozpoczęciem 76. Tour de Pologne będziemy informować na naszym portalu o dwóch „chorzowskich” etapach wyścigu. Zamieścimy m.in. informacje dla mieszkańców o utrudnieniach w ruchu.

Szczegółowa trasa przejazdu Tour de Pologne przez Chorzów

Niedziela, 4 sierpnia, II etap
Wjazd z Bytomia ul. Łagiewnicka, Krzyżowa, Katowicka, Stabika, Stacyjna, Legnicka, Rębaczy, Główna, Michałkowicka, wjazd do Siemianowic Śląskich.
Wjazd kolarzy do Chorzowa planowany jest ok. godz. 16.40 i poprzedzony będzie przejazdem ekip technicznych i reklamowych.

Przybliżona trasa II etapu TdP na terenie Chorzowa

Poniedziałek, 5 sierpnia, III etap
Start Stadion Śląski, Aleja Harcerska, ul. Parkowa, Kościuszki, Rynek, Katowicka, Nowa, Skłodowskiej, Rodziewiczówny, Plac Jana, Bożogrobców, Siemianowicka, (wjazd do Parku Śląskiego) Aleja Klonowa, Aleja Główna, Stadion Śląski (PREMIA SPECJALNA).
Wyjazd ze Stadionu Śląskiego bramą północną (jak przy starcie), Aleja Harcerska, ul. Parkowa, Katowicka, Gałeczki, Górnicza, Racławicka, Wita Stwosza, Długa, Wyspiańskiego, Armii Krajowej, Piekarska, Leśna, Podmiejska, Odrodzenia, Batorego, Radoszowska, wjazd do Rudy Śląskiej.
Start zawodników ze Stadionu Śląskiego zaplanowany jest o godz. 14.50 i jak w dniu poprzednim, pilotowany będzie przejazdem ekip reklamowych i technicznych.

Przybliżona trasa III etapu TdP na terenie Chorzowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa