Tydzień z niemym kinem

Tydzień z niemym kinem

Pokazy kultowych filmów niemych z muzyką na żywo, prelekcje, warsztaty dla dzieci i seniorów, wystawa i pokazy magicznych latarni, czyli urządzeń prekursorskich względem między innymi projektora filmowego i powiększalnika fotograficznego. To wszystko do końca października w Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Każdej z projekcji towarzyszy muzyka grana na żywo przez artystów takich jak: Lód9, Dominik Strycharski, Asi Mina czy zespół Pasimito. W programie są również wydarzenia dedykowane dzieciom oraz specjalny blok dla seniorów. Niecodzienną atrakcją będzie wystawa i pokaz magicznych latarni, czyli urządzeń prekursorskich względem między innymi projektora filmowego i powiększalnika fotograficznego.

– Dziś wieczór z filmem czy wizyta w kinie to codzienność. Kiedyś każda projekcja była niezwykłym wydarzeniem i przeżyciem i do tych czasów, do tych emocji chcemy nawiązać. Zabierzemy uczestników w wyjątkową podróż do epoki, w której tak naprawdę dopiero rodziła się ta, jak ujął to Karol Irzykowski, widzialność obcowania człowieka z materią – mówi Marta Jakubczyk, dyrektorka Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Wtorek, 27 października 2020, 19:00

Prelekcja: Początki wielkich wytwórni filmowych. | Film: „Generał” (USA, 1926). Muzyka: Dominik Strycharski.

Środa, 28 października 2020, 19:00

Prelekcja: Czy milczenie było złotem? Początki filmu dźwiękowego i utwory, które zmieniły kino. | Prezentacja: najpiękniejsze piosenki w historii kina.

Czwartek, 29 października 2020, 19:00

Prelekcja: Kino-Prawda a Kino-Oko. Sylwetka D. Wiertowa. | Film: „Człowiek z kamerą” (ZSRR, 1929). Muzyka: Michał Wajdzik.

Piątek, 30 października 2020, 18:00

Prelekcja: Polskie kino przedwojenne. | Film: Mocny Człowiek (Polska, 1929). | Muzyka: Łukasz Marciniak.

Sobota, 31 października 2020, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00

Magiczne latarnie. Pokazowi o godzinie 17:00 towarzyszyć będzie prelekcja: projekcja iluzji, promocja eskapizmu. Przed wynalezieniem kinematografu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa