Koronawirus. Pierwszy przypadek u mieszkańca Chorzowa

Koronawirus. Pierwszy przypadek u mieszkańca Chorzowa

Chory przebywa w izolatce na terenie Zespołu Szpitali Miejskich. Zostanie przewieziony do szpitala zakaźnego. Na bieżąco informujemy o sytuacji w Chorzowie.

AKTUALIZACJA CZWARTEK 19.03.2020. GODZ. 14:35

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami, prezydent Andrzej Kotala podpisał dziś zarządzenie umożliwiające obniżenie stawki czynszu przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w lokalach wynajmowanych od miasta. Szczegóły dotyczące nowego rozporządzenia dostępne sa tutaj.

AKTUALIZACJA ŚRODA 18.03.2020. GODZ. 16:50

Odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa u mieszkańca Chorzowa. Osoba przebywa w izolatce na terenie Zespołu Szpitali Miejskich. Szpital od razu wdrożył wszystkie procedury bezpieczeństwa, a pacjent zostanie przewieziony do szpitala posiadającego oddział zakaźny.

Tymczasem na kwarantannie domowej przebywa 77 mieszkańców miasta.

AKTUALIZACJA ŚRODA 18.03.2020. GODZ. 14:00

Prezydent Andrzej Kotala opublikował dziś komunikat, w którym deklaruje wsparcie dla miejskich przedsiębiorców.

– Moja propozycja to zwolnienie z opłat przedsiębiorców z tych branż, które są wymienione w rozporządzeniu w sprawie ogłoszenia zagrożenia epidemicznego – deklaruje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa

Szczegóły dotyczące planowanej pomocy dla przedsiębiorców poznamy wkrótce. Skutki rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego odczuwa wiele branż, a w szczególności gastronomia, usługi, branża eventowa i turystyczna, kultura i sztuka, a także sport i rekreacja.

AKTUALIZACJA WTOREK 17.03.2020. GODZ. 16:10

W chorzowskim Szpitalu Specjalistycznym odnotowano dziś próbkę z pozytywnym wynikiem, czyli wskazującym na obecność koronawirusa.

Koronawirusa wykryto u osoby z powiatu gliwickiego, która została zbadana w chorzowskim szpitalu, ale podczas oczekiwania na wyniki przebywała na domowej kwarantannie.

Osoba czuje się dobrze, dlatego – decyzją lekarzy – będzie przebywała w izolacji w swoim domu w powiecie gliwickim. Informacje potwierdzone zostały przez Śląski Urząd Wojewódzki.

– Na razie zatem nie ma potwierdzonego koronawirusa u żadnego mieszkańca Chorzowa. Sugerując się słowami Ministra Zdrowia o tym, że kolejne dni ujawnią kolejne przypadki koronawirusa, niewykluczone, źe ten pojawi się również u mieszkańca naszego miasta – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

AKTUALIZACJA WTOREK 17.03.2020. GODZ. 9:30

Publikujemy film z ujęciami pokazującymi Chorzów zarejestrowane w poniedziałek 16.03.2020 w godz. od 12:00 do 15:00.

AKTUALIZACJA PONIEDZIAŁEK 16.03.2020. GODZ. 19:00

Miasto przekazuje kolejne informacje związane z organizacją pracy, życia w dobie epidemii:

Na portierni Urzędu Miasta są dostępne materiały informacyjne dotyczące profilaktyki związanej z COVID-19 oraz zawierające ważne telefony alarmowe związane z udzielaniem wszelkich potrzebnych informacji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje do odwołania wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych.
Skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie.

Od 13 marca do odwołania nie będą przeprowadzane oględziny lokali oraz przesłuchania stron i świadków w prowadzonych postępowaniach administracyjnych dotyczących wymeldowania/zameldowania.
Złożenie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, dopisanie do spisu wyborców oraz do rejestru wyborców, a także wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania będzie możliwe od 1 kwietnia 2020 r.
Większość spraw meldunkowych oraz związanych z dowodami osobistymi można załatwiać w formie elektronicznej przez stronę internetową www.obywatel.gov.pl.

Wszystkie wizyty umówione na porady w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w dniach 16.03.2020r. do 25.03.2020r. zostają odwołane. Osoby, które były zapisane na poradę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją telefoniczną
Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w punktach na terenie Miasta Chorzów odbywać się będzie mailowo lub telefonicznie

Wycofane zostają do odwołania ogłoszenia o listach lokali do remontu we własnym zakresie przez osoby uprawnione; ogłoszenia o listach lokali do przetargu i licytacji stawki czynszowej.
Osoby, które złożyły deklaracje wyboru oraz oferty na przetarg/licytację zostaną poinformowane korespondencyjnie o dalszych czynnościach w sprawie.

AKTUALIZACJA PONIEDZIAŁEK 16.03.2020. GODZ. 10:55

Zebraliśmy dla Państwa informacje o działalności różnych chorzowskich instytucji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szczegóły można przeczytać tutaj.

AKTUALIZACJA NIEDZIELA 15.03.2020. GODZ. 20:30

✇ Miasto informuje, że zmieniają się zasady udzielania porad medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przychodni POZ.

✇ Przed wizytą u lekarza koniecznie skontaktuj się telefonicznie ze swoją przychodnią.

✇ Każdemu pacjentowi, również bez infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw zostanie udzielona porada telefoniczna.

✇ Tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent zostanie umówiony na wizytę lekarską, na konkretną godzinę. O konieczności wizyty decyduje lekarz.

✇ Lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia recepty i zwolnienia lekarskiego.

✇ Do odwołania zostaje wstrzymane pobieranie materiału do badań laboratoryjnych (krew, mocz, kał). W pilnych wypadkach o konieczności badań zdecyduje lekarz.

AKTUALIZACJA NIEDZIELA 15.03.2020. GODZ. 8:00

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie na kanale Youtube transmituje wszystkie dzisiejsze msze święte.

AKTUALIZACJA PIĄTEK 13.03.2020. GODZ. 15:00

Urząd Miasta od poniedziałku ograniczy bezpośrednią obsługę stron. Większość wydziałów będzie dostępna telefonicznie i drogą elektroniczną. Szczegóły dostępne są w tym miejscu.

AKTUALIZACJA PIĄTEK 13.03.2020. GODZ. 14:11

Zespół Szpitali Miejskich, zmuszony sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem, od 16 marca na 14 dni zawiesza planowe przyjęcia na oddziały zabiegowe i zachowawcze.

Zarządzenie dotyczy wszystkich oddziałów zabiegowych i zachowawczych.

*Wyjątkiem są: oddział hematologii i onkologii dziecięcej, kliniczny oddział hematologii i profilaktyki chorób nowotworowych. Przyjmowani będą również pacjenci w ramach diagnostyki onkologicznej DILO, przebywający na oddziałach szpitalnych i objęci leczeniem cyklicznym. Zarządzenie nie dotyczy zabiegów ratujących życie, a każdorazowo w sytuacjach indywidualnych decyzję podejmować będą lekarze.

Wcześniej już ZSM informował, że w trosce o pacjentów podjęto decyzję o:

✇ wprowadzeniu zakazu odwiedzin pacjentów szpitala przy ul. Strzelców Bytomskich
✇ ograniczeniu odwiedzin pacjentów szpitala przy ul. Truchana do 1 osoby przy pacjencie.

Komunikat ZSM w wersji dźwiękowej

AKTUALIZACJA CZWARTEK 12.03.2020. GODZ. 18:50

Miasto podejmuje kolejne działania w związku z koronawirusem:

✇ Miejska toaleta przy rynku będzie czyszczona ze zwiększoną częstotliwością. Dodatkowa dezynfekcja drzwi i klamek. Zmienione zostały też godziny otwarcia toalety: poniedziałek-piątek 6:00-18:00. Sobota 6:00-14:00

✇ Od 13 marca do odwołania w Urzędzie Miasta będą rejestrowane TYLKO nowe pojazdy i te sprowadzone z zagranicy. Zgłoszenie nabycia i zbycia aut używanych można dokonywać przez platformę ePUAP.

✇ Jeśli nie musisz – nie przychodź do urzędu

✇ Przy stanowiskach, do których najczęściej zgłaszają się mieszkańcy zostały zamontowane szyby plexi, aby zwiększyć ochronę zarówno pracowników jak i mieszkańców

✇ ADM rezygnuje ze spotkań wspólnot, a wszelkie zgłoszenia przyjmuje tylko internetowo bądź telefonicznie

✇ W szpitalu ZSM przy ul. Truchana wprowadzono zakaz odwiedzin (wyjątkiem jest opieka w postaci 1 rodzica)

✇ Do przedsiębiorców z branży gastronomicznej skierowany zostanie apel o zintensyfikowanie działań higienicznych i dezynfekcyjnych

AKTUALIZACJA CZWARTEK 12.03.2020. GODZ. 14:20

Z komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, który został dziś opublikowany:

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU

AKTUALIZACJA CZWARTEK 12.03.2020. GODZ. 14:00

Trwa briefing prasowy przy Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Zjednoczenia:

Szpital Specjalistyczny zorganizował briefing, aby poinformować o aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem w Chorzowie. Zapraszamy do oglądania.

Opublikowany przez Miasto Chorzów Czwartek, 12 marca 2020

Jest to młoda kobieta, która miała kontakt z osobą z potwierdzonym koronawirusem. Pacjentka jest w dobrym stanie ogólnym, poza lekkimi objawami infekcji. Na oddziale hospitalizujemy obecnie czterech innych pacjentów. Czekamy na ich wyniki badań – mówi lek. med. Beata Lagiewa-Bazgier, specjalista chorób zakaźnych.

AKTUALIZACJA CZWARTEK 12.03.2020. GODZ. 11:00

Superliga zawiesiła rozgrywki w piłce ręcznej. Z kolei PZPN wydał komunikat w sprawie meczów III ligi, który dotyczy chorzowskiego Ruchu. Rozrywki III ligi zostały zawieszone do 29 marca.

Więcej w tekście: Koronawirus. Chorzowskie drużyny na razie nie zagrają

AKTUALIZACJA CZWARTEK 12.03.2020. GODZ. 8:10

Urząd Miasta podaje:

Potwierdzono przypadek zarażenia koronawirusem u jednej osoby przebywającej w Szpitalu Specjalistycznym należącym do Województwa Śląskiego (ul. Zjednoczenia). To osoba spoza Chorzowa, która została przywieziona na oddział zakaźny.

AKTUALIZACJA ŚRODA 11.03.2020 GODZ. 13:36

Wczoraj zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ponadto swoje działanie zawiesiły instytucje o charakterze wojewódzkim, m.in.: Skansen i Teatr Rozrywki, o czym informowaliśmy tutaj. Dziś zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich wydarzeń, które skupiają grupy ludzi. Tym samym wszystkie planowane spektakle, koncerty, projekcje filmowe, wynajmy sal oraz zajęcia grup twórczych w Chorzowskim Centrum Kultury, Starochorzowskim Domu Kultury i Miejskiej Galerii MM zostają odwołane do końca marca. Wyłączone z użytkowania zostają także hale sportowe oraz baseny. Środki ostrożności nie ominą edukacji – wszystkie szkoły i żłobki na terenie miasta zostaną zamknięte od poniedziałku, ale już od jutra nie będą w nich prowadzone zajęcia.

Urząd Miasta w Chorzowie również zastosował dodatkowe środki ostrożności. W punktach ratusza, gdzie dochodzi do największej ilości bezpośrednich kontaktów zostaną zamontowane dodatkowe osłony z pleksi, aby uchronić zarówno urzędników jak i interesantów. Część pracowników urzędu poddana zostanie profilaktycznej kwarantannie.

– Dotyczy to tych urzędników, którzy w ostatnim czasie byli na delegacji lub za granicą. Przez najbliższe dwa tygodnie, od godziny 7:00 do 15:00 będą pracować zdalnie z domu – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa