Wspomnienie Kazimierza Smolenia

Wspomnienie Kazimierza Smolenia

Mija setna rocznica urodzin Kazimierza Smolenia, który był więźniem Auschwitz. Został zapamiętany jako człowiek o ogromnym autorytecie, posiadający ogromną wiedzę o historii obozu.

Urodzony w Chorzowie, 19 kwietnia 1920 roku, Kazimierz Smoleń był więźniem Auschwitz. Trafił do obozu 6 lipca 1940 roku, w jednym z pierwszych transportów (numer obozowy 1327). Zatrzymano go za prowadzoną na terenie Chorzowa działalność konspiracyjną. Przebywał w Auschwitz do stycznia 1945. Podczas ewakuacji obozu, został włączony przez Niemców do Marszu Śmierci skąd trafił do podobozów Mauthausen.

Po latach wrócił do Auschwitz, w poczuciu zobowiązania wobec tych, którzy tu zginęli. Współtworzył obozowe muzeum, dyrektorował placówce przez 35 lat. Po przejściu na emeryturę wciąż pozostawał aktywny. Przez wiele lat był sekretarzem generalnym i wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Uczestniczył w projektach realizowanych przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, którego członkiem był od początku istnienia organizacji. Jego relacja stanowi część filmowej serii „Chorzowianie w Auschwitz” zrealizowanej przez Stowarzyszenie. Fragmenty nagrania wykorzystano także w dokumencie „Jesteśmy… Chorzowianie w Auschwitz. Po latach”.

Kazimierz Smoleń został zapamiętany jako człowiek o ogromnym autorytecie, posiadający ogromną wiedzę o historii obozu w Auschwitz. – Był pracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, świadkiem i rzeczoznawcą w procesach nazistowskich zbrodniarzy w Norymberdze i Frankfurcie nad Menem. Jak misję traktował przekazywanie swojej relacji o Auschwitz. Odbył niewyobrażalną liczbę spotkań z młodzieżą, szczególnie z Polski, Niemiec i Izraela, ale także z innych krajów. Pracował niemal do ostatnich chwil – wspomina Grzegorz Rosengarten, wieloletni prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Symboliczna jest data śmierci Kazimierza Smolenia. Odszedł 27 stycznia 2012 roku, w dniu 67 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Na znak żałoby, na terenie oświęcimskiego muzeum do połowy masztu opuszczono „więźniarską” flagę w biało-niebieskie pasy.

Wypełnieniem ostatniej woli Kazimierza Smolenia był jego pochówek na cmentarzu w rodzinnym Chorzowie Starym, w miejscu, w którym wcześniej spoczęła jego matka.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości