Skansen digitalizuje cenne zbiory etnograficzne

Skansen digitalizuje cenne zbiory etnograficzne
Fragment archiwalnych zapisów Prof. dr. hab. Adolfa Dygacza.Fot.: MGPE Chorzów

Od początku epidemii Skansen jest zamknięty dla zwiedzających. W tym czasie muzeum kontynuuje prace naukowe m.in.: projekt digitalizacji zbiorów Prof. dr. hab. Adolfa Dygacza.

Skansen przygotował film pokazujący jak muzealny Dział Nauki opracowuje archiwalne zbiory etnograficzne prof. dr. hab. Adolfa Dygacza. To niezwykle cenne źródło wiedzy o folklorze muzycznym Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. O wartości archiwum świadczą zarówno liczba zapisanych pieśni, jak i ich różnorodność. Znajdują się tam pieśni obrzędowe i frywolne, rodzinne i zawodowe, związane z miejscami i wydarzeniami. O pracach nad digitalizacją opowiada w filmie Agata Krajewska z Działu Nauki MGPE.

Materiały etnograficzne pochodzące z badań terenowych prof. Dygacza zawierają niejednokrotnie ostatnie ich zapisy, a wraz z nimi – różnorodne przejawy tradycyjnej kultury, w tym zwyczajów, światopoglądu czy wartości. Na nagraniach audio, a także w dokumentach tekstowych znajdują się tysiące utworów wykonawców urodzonych na przełomie XIX i XX wieku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości