Reklama:


Przynieś, kupuj, pomagaj. Pierwszy taki sklep w mieście

Na rynku powstał sklep charytatywny „Pod Dobrym Aniołem”. To miejsce, do którego można przynieść niepotrzebne rzeczy. Dochód z ich sprzedaży pomoże organizacjom pożytku publicznego działającym na terenie Chorzowa.

„Pod Dobrym Aniołem” znajduje się na chorzowskim rynku (Rynek 12, wejście od Atelier Urody). Miejsce stworzyły Dominika Bogucka i Iga Żłobińska, która udostępniła lokal na działanie sklepu charytatywnego. Jak mówią jego twórczynie, działalność sklepu charytatywnego można najprościej opisać w trzech słowach: przynieś, kupuj, pomagaj. Pierwszym etapem jest przegląd rzeczy, które trzymamy w swoich mieszkaniach, choć nie zawsze z nich korzystamy.

– Każdy z nas ma nadmiar rzeczy: książki zalegające na półkach, ubrania niemieszczące się w garderobie lub nietrafione prezenty. To miejsce jest odpowiedzią na to, co dalej z takimi rzeczami robić – komentuje Dominika Bogucka, współtwórczyni sklepu „Pod dobrym Aniołem”.

Robiąc zakupy w sklepie charytatywnym dajemy istniejącym już rzeczom nowe życie. Wpływa to na ograniczenie produkcji i zaśmiecania środowiska. Efekt ekologiczny jest istotny, jednak najważniejsza jest wartość społeczna – na działalności takich sklepów korzystają organizacje charytatywne. Cały dochód z prowadzenia sklepu przekazywany będzie na pomoc najbardziej potrzebującym organizacjom pożytku publicznego na terenie Chorzowa i okolic.

– Główna część zebranych środków trafi do Dziennego Domu Pomocy przy ul. Beskidzkiej w Chorzowie. Nie będziemy obojętni na inne potrzeby chorzowian. Na pewno będziemy też wspierać Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt i indywidualne akcje charytatywne – zapowiada Dominika Bogucka.

Jeśli rzeczy przekazane przez darczyńców nie będą nadawały się do dalszej dystrybucji ze względu na np.: dziurę lub plamę na ubraniu, będą przekazywane do Ośrodka przy ul. Beskidzkiej. Pomimo iż do sklepu często trafiają rzeczy używane, nie będzie to miejsce typu „second hand”.

– Będziemy się starać zapewnić usługi na wysokim poziomie i dawać to, czego oczekują współcześni klienci. U nas wszystko jest czyste, pachnące, rzeczy są wyselekcjonowane, dzięki czemu nie trzeba poświęcać czasu na szukanie. Dajemy pewność, że produkt, który trafia na wieszak jest pełnowartościowy – deklaruje Dominika Bogucka.

Choć sklep rozpoczął działalność w poniedziałek 1 czerwca, to jego powstanie zdążyło już wywołać zainteresowanie mieszkańców.

– Na początek chcemy się zapoznać z ludźmi i z miejscem. Przychodzi wiele osób ze swoimi pomysłami i propozycjami wsparcia – od sesji zdjęciowych po identyfikację wizualną. Chcemy, żeby to było też miejsce dla twórczej wymiany – opowiada Dominika Bogucka.

Codziennie w godzinach otwarcia sklepu (10:00-16:00) przyjmowane są: ubrania, buty, torebki, biżuteria, książki, płyty, gry i zabawki, artykuły domowe i małe RTV i AGD. Ważne jest, aby rzeczy były czyste i niezniszczone.

– Zachęcamy do wiosennych porządków w szafach i schowkach i do przynoszenia nam tego, co jest wam już niepotrzebne. Odwdzięczymy się drobną cegiełką, a cały dochód ze sprzedaży ofiarowanych nam rzeczy przekażemy potrzebującym organizacjom pożytku publicznego na terenie naszego miasta – deklaruje Dominika Bogucka.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości