Etnoopowieści ze śląskiej wsi. Nowy cykl Skansenu

Etnoopowieści ze śląskiej wsi. Nowy cykl Skansenu

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” opublikowało pierwszy odcinek nowej serii rozmów – #etnoopowieści. Pracownicy MGPE będą w nim opowiadać o tym, co wiąże się z kulturą chłopską, jej dziedzictwem, a także przybliżą specyfikę pracy muzealniczej.

#etnoopowieści – zapowiedź

| Lubicie dobre opowieści? ? |Coś nam mówi, że tak ? Dlatego też pracujemy spokojnie nad nowym cyklem materiałów, którym przyświeca myśl „najważniejszą rolą muzeum jest gromadzenie opowieści”. Zatytułowaliśmy go ►#etnoopowieści◄Pierwsze materiały już nagraliśmy i przygotowujemy do publikacji, niemniej jesteśmy ciekawi tego, jakie opowieści o pracy muzeum / skansenu są dla Was najbardziej interesujące. Dajcie znać w komentarzach lub piszcie wiadomości ?

Opublikowany przez Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" Wtorek, 14 lipca 2020

Nowy cykl rozpoczął odcinek opowiadający o fotografiach, które prezentowane były podczas jednej z zeszłorocznych wystaw cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści”. Pozornie pospolite zdjęcia łączą kilka osób: małżeństwo Szołtysków, producenta materiałów, na których zostały wykonane fotografie, oraz fotografa. Każda z nich odcisnęła swój ślad w epoce, w której przyszło jej żyć.

Zdjęcia zostały wytłoczone na tekturze i opatrzone pieczątkami: „Świadectwo ochronne Urzędu Patentowego nr 1113 Moderne Kielce” oraz M. Szczepański, Królewska Huta ul. (nieczytelna). Pierwsza z nich dotyczy historii Koppela Gringrasa, właściciela studia fotograficznego „Moderne” w Kielcach, Wytwórni Fotochemicznej „Orion” oraz zakładu fotograficznego „Emalit”. Druga odnosi się do postaci tajemniczego fotografa, który wykonał zdjęcia. Połączenie tych wątków wraz z postaciami z fotografii stanowi fascynujący zapis ludzkich losów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa