Jak wybrać odpowiedni magazyn logistyczny

Jak wybrać odpowiedni magazyn logistyczny

Magazyn logistyczny to podstawowy element funkcjonowania każdej firmy zajmującej się obrotem towarów. Sprawne magazynowanie i zarządzanie jego zasobami przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe przedsiębiorstwa oraz jakość obsługi klientów. Decydując się na wynajęcie magazynu, należy bardzo rozważnie podejść do kwestii jego wyboru. Pod uwagę warto wziąć nie tylko wielkość magazynu, ale także jego lokalizację oraz inne dostępne w pakiecie usługi.

Magazyn logistyczny i jego rola funkcjonowaniu firmy

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaką rolę ma spełniać magazyn oraz czego od niego oczekujemy. Oczywistym jest, że magazyn logistyczny ma służyć przede wszystkim do przechowywania towarów. Istotny jest więc jego rozmiar, układ oraz dostępne na miejscu wyposażenie. Bardzo ważne, aby wybrany magazyn logistyczny pozwalał firmie zachować płynność logistyczną w perspektywie długoterminowej – istotna jest tu jego wielkość, sprawność przeprowadzania załadunków i rozładunków oraz obecność dodatkowych pomieszczeń, które można przeznaczyć na biuro, pomieszczenia socjalne dla pracowników itp.

Istotność poszczególnych kryteriów będzie różna dla każdej firmy, gdyż jest uzależniona od jej rozmiarów, specyfiki pracy, a nawet samej branży. Warto więc bardzo indywidualnie podejść do wyboru magazynu oraz wyszukać ofertę, która spełnia wszystkie kluczowe oczekiwania. Należy także pamiętać o zmieniających się potrzebach w dłuższej perspektywie oraz dopasować magazyn logistyczny do planu rozwoju firmy. Wszystko po to, aby po kilku latach nie być zmuszonym do jego zmiany, co zawsze wiąże się z pewnymi utrudnieniami i komplikacjami.

Wybierając magazyn logistyczny warto także rozważyć opcję outosurcingu powierzchni magazynowej, z której korzysta coraz więcej firm. Oferowany w ramach logistyki kontraktowej magazyn oraz związane z jego funkcjonowaniem usługi będą bowiem sprawnie ewoluowały w czasie idealnie dostosowując się do bieżących potrzeb firmy.

Magazyn logistyczny i jego lokalizacja

Kolejną kluczową kwestią, którą należy uwzględnić podczas poszukiwania idealnego magazynku logistycznego, jest jego położenie. Lokalizacja obiektu określa bowiem możliwości dystrybucji i odbioru składowanych na jego powierzchni towarów. Mniejsze firmy, które świadczą usługi głównie na rynku lokalnym, powinny zdecydować się na magazyn znajdujący się w niewielkiej odległości od siedziby. Pozwoli to na czuwanie nad jego pracą oraz sprawne dostarczanie towarów do lokalnych klientów. Większe przedsiębiorstwa obsługujące klientów na szeroką skalę powinny natomiast postawić na magazyn logistyczny usytuowany w pobliżu większych węzłów komunikacyjnych lub autostrad, co usprawni transport.

Oprócz samej lokalizacji magazynu istotne jest także jego otoczenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, czy w sąsiedztwie znajdują się inne magazyny oraz ocenić ich codzienną aktywność, która im jest większa, tym z większymi utrudnieniami musimy się liczyć. Nie dotyczy to oczywiście magazynów, do których dojazd jest sprawny, a okoliczne drogi charakteryzują się wysoką przepustowością. Wynajmując magazyn logistyczny warto także zorientować się w sytuacji panującej na lokalnym rynku pracy oraz możliwościach zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Problem ten można wyeliminować decydując się na outsourcing magazynu, w przypadku którego otrzymamy dostęp do wykwalifikowanych magazynierów, sprzętu oraz narzędzi niezbędnych do obsługi logistycznej przedsiębiorstwa.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa