Konie jak dawniej, czyli nowy mural na starej ścianie

Konie jak dawniej, czyli nowy mural na starej ścianie

Przy drodze łączącej Chorzów Stary i Maciejkowice pojawił się nowy mural. Obraz powstał w ramach projektu „Nowa Kultura na Starym. Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020 Narodowego Centrum Kultury. Autorką muralu jest Barbara Kozaczkiewicz.

Celem projektu „Nowa Kultura na Starym” jest propagowanie wartości związanych z kulturą i tradycjami dzielnicy, do których nawiązuje motyw obrazu – konie przy pracy.

– Projekt powstał w trakcie kontaktów z mieszkańcami Chorzowa Starego. Pytałam ich o to, co chcieliby umieścić na tej ścianie, co jest bliskie ich sercu i co im się kojarzy z Chorzowem Starym. Dzięki temu dowiedziałam się, że konie jeszcze do niedawna były obecne na ulicach Chorzowa Starego. Ciągnęły dorożki, wozy z węglem, pomagały na polu. Dostałam historyczne zdjęcia koni przy pracy i one właśnie stały się bohaterami mojej pracy – tłumaczy Barbara Kozaczkiewicz, malarka, autorka muralu.

W październikowe, słoneczne dni przy drodze łączącej Chorzów Stary i Maciejkowice powstawał mural. Autorka @Basia…

Opublikowany przez Starochorzowski Dom Kultury Niedziela, 15 listopada 2020

Faktura muru (pozostałości kładki kolejowej) z jego monochromatycznymi plamami została wykorzystana przez autorkę jako część kompozycji. Pozwoliło to na stworzenie niesamowicie klimatycznego obrazu łączącego w sobie industrialne i agrarne motywy.

– Cieszę się, że udało się dać drugie życie temu zniszczonemu już kawałkowi ściany. Mur ze swoimi pęknięciami, zaciekami i niedoskonałościami posłużył za doskonałe tło dla wizerunku koni utrudzonych pracą – komentuje Barbara Kozaczkiewicz.

– Dodatkową radość sprawiały mi komentarze przechodniów w trakcie pracy nad muralem, którzy mówili, że konie wyglądają jak dawniej. Cieszę się, że obraz przywołuje w ludziach wspomnienia – kończy Barbara Kozaczkiewicz.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości