Ubezpieczenie od utraty pracy. Kiedy może się przydać?

Ubezpieczenie od utraty pracy. Kiedy może się przydać?

Comiesięczne wydatki na utrzymanie domu, samochodu i samego siebie nie są zbyt małe. W sytuacji, gdy nie masz sporych oszczędności, a nagle stracisz pracę, pojawia się problem z pokryciem tych podstawowych potrzeb. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się specjalna polisa, która pozwoli na wypłatę środków w razie zwolnienia. Czym jest ubezpieczenie od utraty pracy i jak działa?

Czym jest ubezpieczenie od utraty pracy?

Nawet osoby o stałej pozycji w firmie muszą być przygotowane na ewentualne zwolnienie. Czasami robienie oszczędności jest niemożliwe, dlatego dobrym pomysłem jest postawienie na ubezpieczenie od utraty pracy. Niekiedy taki krok jest konieczny również podczas starania się o kredyt. Banki chcą bowiem zabezpieczyć dochód klienta i upewnić się, że nawet w przypadku utraty pracy będzie on w stanie spłacać kolejne raty.

Wykupienie ubezpieczenia gwarantuje wypłatę środków w sytuacji, gdy klient nie będzie zdolny do wykonywania czynności ze względu na swój stan zdrowia, zwolnienie nastąpi z winy pracodawcy lub firma zostanie zamknięta i wyrejestrowana. W umowach dotyczących takich polis bardzo często znaleźć można również przypadki, w związku z którymi odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Są to takie sytuacje, jak:

  • zwolnienie się z pracy przez zatrudnionego,
  • zakończenie pracy bez umowy,
  • utrata zarobku w związku ze strajkami, zamieszkami lub wojną,
  • utrata dochodu z tytułu umów cywilno-prawnych,
  • wygaśnięcie umowy na czas określony,
  • zwolnienie z pracy w firmie zarządzanej przez bliskiego członka rodziny.

Oznacza to, że środki są najczęściej przyznawane w sytuacji, gdy zwolnienie następuje z winy pracodawcy, na przykład podczas redukcji etatów lub zamykania firmy. Wykupując odpowiednie ubezpieczenie na życie, często możesz liczyć na zniżkę na dodatkowe polisy, w tym taką, która chroni przed nagłą utratą pracy.

Co ciekawe, niektóre polisy obowiązują również w sytuacji, gdy klient ma własną działalność gospodarczą i sytuacja zmusi go do zaprzestania jej prowadzenia.

Więcej o przypadkach, w których ubezpieczenie od utraty pracy okazuje się korzystne, dowiesz się tutaj: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-od-utraty-pracy-kiedy-moze-sie-przydac/135.html.

Ubezpieczenie od utraty pracy a kredyt

Ubezpieczenie od utraty pracy sprawdza się doskonale również wtedy, gdy zamierzasz wziąć kredyt na co najmniej kilka lat. Bardzo często czas spłaty zobowiązania jest na tyle długi, że kredytobiorca nie jest w stanie ocenić przyszłości swojej sytuacji zawodowej. Wykupienie takiej ochrony pozwala na przeniesienie obowiązku spłaty kolejnych rat na towarzystwo ubezpieczeniowe, co jest bardzo dużą pomocą w razie utraty pracy. Zazwyczaj w takich sytuacjach określa się jednak okres, w trakcie którego osoba zwolniona musi znaleźć kolejne źródło utrzymania. Przed wykupieniem polisy warto zatem zapoznać się w szczegółach jej obowiązywania.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości