Reklama:


Czuwaj! 100-lecie harcerstwa w Chorzowie

Chorzowski Hufiec ZHP nieprzerwanie działa od 1921 roku.Fot.: Hufiec ZHP Chorzów

To wyjątkowy dzień dla społeczności harcerskiej związanej z naszym miastem. Dziś mija 100 lat od powstania najstarszego, zachowanego źródła potwierdzającego działalność harcerską na terenie dzisiejszego Chorzowa.

Ustne przekazy sugerują, że już w 1911 roku istnieć miała w Królewskiej Hucie drużyna inspirowana przez stowarzyszenie „Eleusis”. Podobnie ma się sprawa drużyny „królhuckiej” założonej w 1913 roku przez pochodzącego z Piekar Śląskich druha Ludygę. Prawdopodobnie należała do niej głównie starsza młodzież robotnicza. Drużyna ta działała w konspiracji, a z chwilą wybuchu I Wojny Światowej przestała istnieć. Niestety, nie zachowały się żadne źródła pisane, które mogłyby potwierdzić istnienie i działalność tych środowisk harcerskich.

Pierwszym dokumentem potwierdzającym istnienie chorzowskiego harcerstwa, jest fotografia przedstawiająca grupę 31 mężczyzn, która opatrzona została napisem: „Drużyna skautów zorganizowana na terenie miasta Chorzowa dnia 21.01.1921r.” Przyjmuje się umownie, że to właśnie w styczniu 1921 roku powstała pierwsza drużyna harcerska na ziemiach wchodzących w skład dzisiejszego Chorzowa.

Plany dotyczące świętowania jubileuszu 100-lecia musiały ulec zmianie, ze względu na panujące obostrzenia.

– Całoroczne obchody 100-lecia, które zaplanowaliśmy, nie mogły odbyć się w tak wielkiej formie, ze względu na pandemię COVID-19, jednak traktujemy ten trudny czas jako kolejną kartę w historii naszych działań. Obecny trud będzie impulsem do wielkiego i radosnego świętowania jubileuszu, w normalnych warunkach podczas przyszłego roku harcerskiego – informuje Hufiec ZHP Chorzów.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowana została na wrzesień harcerska impreza w Rodakach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz zlot Hufca w Kucobach. Całość obchodów zakończy duża gala. Ponadto, w planach Hufca jest zorganizowanie rocznicowej wystawy w Muzeum w Chorzowie. Zanim to jednak nastąpi harcerze zainicjowali akcję w mediach społecznościowych. Za pomocą specjalnej nakładki na zdjęcia profilowe celebrują 100-lecie Hufca ZHP Chorzów.

Druhny i Druhowie, KLIKAMY, KLIKAMY 😀 21.01.1921 to niezwykle ważna data dla naszego Hufca! Z tego dnia pochodzi…

Opublikowany przez Hufiec ZHP Chorzów im. Obrońców Chorzowa Środa, 20 stycznia 2021

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości