Coraz więcej osób wsiada za kółko po narkotykach

Coraz więcej osób wsiada za kółko po narkotykach

Mimo medialnego szumu oraz wielu akcji policyjnych, na drogach nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców, którzy zażywali wcześniej substancje psychoaktywne. Tylko w miniony weekend chorzowscy policjanci zatrzymali aż pięciu kierowców będących pod wpływem narkotyków.

Praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym, a niestety coraz częściej również tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Dla bezpieczeństwa swojego i każdego kierowcy, który jest kontrolowany policjanci używają do badania trzeźwości urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Poza sprzętem do szybkiego badania na zawartość alkoholu, korzystają także z nowoczesnych urządzeń do wykrywania narkotyków w organizmie. Urządzenia Drug Read w bardzo krótkim czasie weryfikują, czy kontrolowana osoba zażywała wcześniej środki odurzające.

– Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej – przypomina Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa