Chorzów ma nowy sposób na dodatkowe środki finansowe

Chorzów ma nowy sposób na dodatkowe środki finansowe
Tabliczka z nazwą ulicy Katowickiej nieopodal Urzędu Miasta w Chorzowiefot.: Mariusz Banduch

Na taki pomysł jeszcze nie wpadł żaden samorząd. Chorzów będzie prekursorem. Miejscy urzędnicy znaleźli sposób na pozyskanie dodatkowych wpływów do budżetu. Chodzi o promocję miast w nazwach ulic.

Ulica Katowicka, Gdańska, Siemianowicka, Cieszyńska czy Kluczborska. To tylko niektóre nazwy chorzowskich ulic, które pochodzą od nazw miast. Kiedyś wyznaczały tylko kierunki. Dziś w dobie wszechobecnej reklamy, aż prosi się, by otrzymać ekwiwalent za promocję widniejących na tabliczkach miejscowości.

– Przez pandemię koronawirusa i politykę rządu wpływy do budżetu miasta znacząco się uszczupliły. Każdy więc pomysł na to, by podreperować finanse jest dobry – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik Urzędu Miasta.

Pomysł jest prosty. Miasto wystawi fakturę samorządom tych miast, które reklamują się w Chorzowie. Rachunek będzie zależał od długości ulicy i zamożności miasta. Wydaje się więc, że najwięcej wpływów Chorzów otrzyma od miasta Katowice. Nieco mniej od Siemianowic albo od Gdańska.

– Tabliczki w gruncie rzeczy reklamują inne miasta. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Każda reklama wymaga opłaty – dodaje rzecznik.

Nie wszystkie ulice jednoznacznie wskazują na miejscowość. Problem będzie z ulicą Łagiewnicką. Tutaj nie wiadomo, czy zgłosić się do Bytomia czy… do Krakowa.

Jeśli pomysł się przyjmie, urzędnicy planują iść krok dalej. Będą wystawiać rachunki za ulice reklamujące regiony (Kaszubska, Beskidzka etc.), a nawet upamiętniające znane osoby.

– Podstawowy przykład to ulica Dworcowa. Skontaktujemy się ze spadkobiercami rosyjskiej rodziny Dworcowów i to oni za tę promocję zapłacą – kończy rzecznik.

Lista ulic, które promują inne miasta w Chorzowie:

Chocimska

Częstochowska

Gdańska

Głogowska

Grunwaldzka

Kluczborska

Kozielska

Krakowska

Lwowska

Piekarska

Raciborska

Racławicka

Siemianowicka

Szczecińska

Wileńska

Zabrska

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa