Sześć kolejnych rzeźb w Parku Śląskim przejdzie konserwację

Sześć kolejnych rzeźb w Parku Śląskim przejdzie konserwację

Program gruntownych prac konserwatorskich przy rzeźbach tworzących Galerię Rzeźby Śląskiej nie zwalnia tempa. We wtorek w ręce fachowców przekazano dwie rzeźby, a na piątek zaplanowano kolejne cztery. W ciągu trzech miesięcy odzyskają one dawny blask.

Konserwatorzy zajmą się renowacją rzeźb: „Motyl”, „Zakochani I”, „Dziewczyna 83”, „Urząd”, „Dziewczyna z kwiatem” i „Kwiaciarka”. Przetarg na wykonanie tego etapu prac wygrało konsorcjum „ROZETA” Konserwacja Zabytków i firma „TALENT”, a także Meander Konserwacja Dzieł Sztuki. Łączna kwota tego przedsięwzięcia wyniesie prawie 155 tysięcy złotych brutto.

Autorką rzeźby „Motyl” jest Joanna Ambroziak-Hanasiewicz. „Dziewczyna” 83 – ta nazwa nie jest przypadkowa – powstała ona właśnie w 1983 roku i jest dziełem Leopolda Trybowskiego. „Dziewczyna z kwiatem” i „Kwiaciarka” to rzeźby wykonane przez Czesława Dukata. Z kolei „Urząd” to praca Jerzego Kędziory. Zaś „Zakochani I” to rzeźba, która powstała w 1963 r., a jej autorem był Augustyn Dyrda.

Kamienne dzieła, które tworzą Galerię Rzeźby Śląskiej – z uwagi na to, że są plenerową ekspozycją, narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. W wielu przypadkach ich powłoki popękały, stalowe spoiwa zardzewiały, rzeźby stały się siedliskiem mchów i innych mikroorganizmów, które przyczyniają się do ich niszczenia. Na szczęście w ciągu ostatnich miesięcy przechodzą gruntowną modernizację, której efekty mogą już teraz podziwiać wszyscy spacerujący w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji „Łani”.

Przedmiot zamówienia realizowany jest w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, zadanie nr 9 „Remont i konserwacja rzeźb w Parku realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”.

Pełnej konserwacji doczekało się już kilkanaście rzeźb zarówno tych z Galerii Rzeźby Śląskiej jak i z innych rejonów Parku Śląskiego. W nowej odsłonie można zobaczyć: „Perkoza”, „Wilki”, „Totem”, „Górników”, „Płetwonurka”, „Zakochanych II”, „Matkę z dzieckiem”, „Kozice”, „Jelonki”, „Symbiozę”, „Łanie”, „Dziewczynę z kwiatem” czy „Pączkowanie”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa