Pojadą na rowerach, by uczcić pamięć ks. Jana Machy

Pojadą na rowerach, by uczcić pamięć ks. Jana Machy

Beatyfikacja ks. Jana Machy odbędzie się w sobotę 20 listopada w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Dzień wcześniej społeczność ZST nr 2 im. Mariana Batko pokona na rowerach 40 kilometrową trasę prowadzącą przez ważne miejsca z życia chorzowskiego kapłana.

Młodzieżowy Rajd Rowerowy śladami ks. Jana Machy to projekt edukacyjno-sportowy organizowany w piątek 19 listopada przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, przy współpracy z Rodzinnym Klubem Turystyki Rowerowej Wagabunda – PTTK Katowice. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:00 przy ZST nr 2, a zakończy o godzinie 15:00 pod Kościołem pw. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

Uczestnicy rajdu odwiedzą cztery punkty związane z postacią Sługi Bożego ks. Jana Machy:

1. Zespół Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie – siedziba dawnego Neoklasycznego Gimnazjum im. Odrowążów do którego uczęszczał ksiądz Jan Macha,

2. Rzymskokatolickie Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej – parafia gdzie ksiądz Jan Macha pełnił posługę kapłańską,

3. Areszt Śledczy w Katowice na ul. Mikołowskiej – miejsce gdzie wykonano wyrok śmierci na ks. Janie Masze,

4. Cmentarz parafialny parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie – symboliczne miejsce pochówku ks. Jana Machy.

Celem wydarzenia jest rozpowszechnianie wśród młodzieży wiadomości o postaci Sługi Bożego ks. Jana Machy i związanym z nim przesłaniem – przedstawienie wizerunku młodego człowieka o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanego duszpasterza w posługę kapłańską i działalność społeczną w okresie okupacji oraz jako tragicznej ofiary bezwzględnej polityki okupanta niemieckiego.

Koordynatorami projektu są nauczyciele: Aleksandra Zdaniewicz i Adam Lichota.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa